Új helyzet az USA-Kína ellentétek miatt
Varoufakisz szerint Amerika bármilyen indoklással is állítja Kínát a célkeresztjébe, a hidegháború, amelyet Donald Trump korábbi elnök alatt indított el, és Joe Biden elnök alatt eszkalálódott, óriási nyomást gyakorol az amerikai konglomerátumokra és a Kínai Kommunista Pártra egyaránt, hogy tovább lássanak az eddigi sötét alku gyakorlatánál, amely eddig központi szerepet játszott érdekeikben. Míg az olyan óriási konglomerátumok, mint például az Apple, is csak nagyon keveset tehetnek a Kínától való függetlenedés érdekében anélkül, hogy eközben tönkre ne mennének, hiszen globális sikerük nagymértékben függ az ázsiai eladásoktól. Kínának van azonban egy kockázatos, de valós alternatívája: bevetheti saját fejlesztésű fintech-iparát, hogy elszigetelje magát Amerika ellenséges lépéseitől.
Kína válasza a nyugati digitalizációra már készen van, sőt már működik is!
A volt görög pénzügyminiszter példaként azt ajánlja, hogy képzeljük el a Google, a Facebook, a Twitter, az Instagram és a YouTube egyetlen alkalmazásban való összefogását. Majd görgessük ugyanerre a platformra a Skype-ot, a WhatsAppot, a Vibert és a Snapchatet, adjunk hozzá olyan e-kereskedelmi platformokat, mint az Amazon, a Spotify, a Netflix, a Disney+, az Airbnb, az Uber és az Orbitz, és dobjuk bele a PayPal, a Charles Schwab és a Wall Street összes bankjának alkalmazását.
Majd hagyjuk abba a képzelgést, mert ezt kínálja is már, szinte minden kínainak a WeChat, a Tencent mobil üzenetküldő alkalmazása, akik naponta több mint 40 milliárd üzenetet váltanak egymással! Eközben zenét vagy tévéműsort streamelnek, a WeChat-felhasználóknak ki sem kell lépniük az alkalmazásból, hogy pénzt küldjenek bárkinek Kínán belül – vagy Kínán kívülről azoknak a millióknak, akik letöltötték a WeChatet, és renminbi számlát nyitottak bármelyik kínai banknál.