A zöldpárti Joschka Fischer 1998 és 2005 között volt Németország külügyminisztere. Meggyőződése szerint a nemzetközi rendben visszatér egy a 19. századihoz hasonló (Oroszország, Poroszország, Franciaország, Nagy-Britannia, Ausztria) pentarchia. A hidegháborút követő bipoláris világrend végleg megszűnik, az USA, Kína, Európa, India és Japán fogja leginkább befolyásolni a történéseket a jövőben, és – nem meglepő módon – a csoporton belül a két legdominánsabb szereplő az USA és Kína lesz.
Új kihívások, új világrend, új válaszok
Egy új globális pentarchia (ötpólusú hatalom) kialakulása a folyamatos válságoknak tulajdonítható. A pandémia berobbanásától kezdődően a válságok gyakorlatilag egybefolynak, ami korábban sokkal ritkábban fordulhatott elő. A koronavírus-világjárvány, a megugrott energiaárak, az infláció visszatérése a fejlett és fejlődő gazdaságokban egyaránt, a megszakadt ellátási láncok, az orosz-ukrán háború és az éghajaltváltozás olyan válságjelenségek, amelyek együttesen eredményezik az új globális világrend megszületését. A volt politikus szerző szerint a hidegháború időszakára jellemző bipoláris világrend eltűnt, és helyét fokozatosan ez a fajta pentarchia fogja átvenni a világpolitikában.
Ténykérdés, hogy a 21. század két katonai, technológiai és gazdasági nagyhatalma az Egyesült Államok és Kína, ebből fakadóan ők lesznek a domináns szereplők a nemzetközi térben. Mellettük Európa, Japán és India lesz képes jelentős befolyást gyakorolni a világpolitikában.
A nagy kérdés: Oroszország státusza
A jövő nagy kérdése a nemzetközi térben természetesen ma Oroszország jövője. A jelenlegi állás szerint Oroszország jövőbeli státusza, kapacitásai és stratégiai helyzete a háború kimenetelének függvénye. Fischer szerint Oroszország azért fog elbukni, mert a múltban él Putyin, aki a háborúval a 20. századi állapotokat akarja visszaállítani. Viszont Fischer meggyőződése, hogy nem az a kérdés: beszélhetünk-e orosz katonai vereségről, hanem, hogy az mikor fog bekövetkezni.
Jelen állás szerint meggondolatlanság jövőbeli jóslatokba bocsátkozni, hiszen úgy tűnik, messze még a háború vége. Kérdés, hogy egy orosz vereséget túlélne-e Putyin rezsimje, vagy Oroszország számára a vereség a belső hanyatlás és a szétesés újabb útját nyitja meg.
Amíg nincsenek válaszok ezekre a kérdésekre, addig arra sem kaphatunk feleletet, hogy Oroszország megpróbálja-e fenntartani hegemonisztikus igényét Eurázsia és Kelet-Európa nagy részére. Ha ezeket a törekvéseit Oroszország feladná, azzal világhatalmi szerepének befellegezne. De még ezzel együtt is egy megalázott Oroszország továbbra is az instabilitás fő forrása maradna az új világrendben, különösen Európa számára. A háborúval ugyanakkor világossá vált az is, hogy Oroszország számára saját nukleáris arzenálja már nem elegendő ahhoz a 21. században, hogy bebiztosítsa geopolitikai státuszát. Az orosz gazdaság pedig fokozatosan gyengül, különösen miután a világ többi része lépésről-lépésre leáll a fosszilis tüzelőanyagokról, illetve Európa részben alternatív olaj- és gázbeszerzési források után néz. Ezzel az orosz gazdaság gerince kerülne veszélybe.