Pillanatkép az európai országok energiazabálásáról
2022. október 18. 14:30
Európa a fosszilis energia korának végleges lezárását tűzte ki célul. Még a háború előtt. Most elég reménytelenül fest a helyzet.
2022. október 18. 14:30
p
10
0
12
Mentés
A BP legújabb jelentésében szereplő adatokból készítették el a Statista munkatársai azt az infografikát, amely egyszerűen és érthetően mutatja meg, melyik ország jellemzően milyen típusú energiát használ Európában.
Ukrajna, Lengyelország, Észtország, Csehország és Bulgária alapvetően a szénenergiára támaszkodik, mellette az olaj és a földgáz alapú energiaellátás dominál a kontinensen. A szép piros terület Franciaország, ahol a szinte hagyományosnak mondható atomenergia ismét győzedelmeskedett, míg a halványzöld Dánia, amely zömében máris megújuló energiákat, többek között szélenergiát használ. A víz hasznosításában Svédország, Izland és Norvégia járnak az élen: ezekben az országokban a természeti adottságok miatt a vízenergia a nyerő, utóbbi két államban a teljes energiaellátás 60 százalékát biztosítják az erőművek.
Az európai országok nem adták fel a 2050-es klímacélokat, de a jelenlegi térképre nézve jól látszik:
a háború egyelőre csak lassította, és nem felpörgette az átállási folyamatot.
A közelgő tél legfontosabb kérdése továbbra is az: a kormányok honnan és mennyi fosszilis energiahordozót tudnak bespájzolni, és hogyan tudják azok folyamatos pótlását megoldani.
A zöld átállással új erőművek létesülhetnek itthon, a hazai napenergia-kapacitás bővítése rekordokat dönt, klímacélú vállalásainkat pedig már idő előtt teljesítjük. Nagyinterjúnk az energiaügyi miniszterrel ellátásbiztonságról, gazdasági versenyképességről, hálózatfejlesztésekről, energiaárakról.
Háborúk és kioktatás helyett béke és pragmatikus együttműködések– valahogy így lehet összefoglalni a formálódó világpolitikai menüsort. Kacsoh Dániel írása.
A Mandiner politikai lap. Közel háromszázezer ember olvas minket naponta; ők rajtunk keresztül akarják megérteni, mi zajlik körülöttünk a világban, idehaza és külföldön egyaránt.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 12 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Reszelő Aladár
2022. október 20. 18:40
Azért azt tegyük bele, hogy a fosszilisek közül messze a gáz a legtisztább energiahordozó. Mi már odáig is eljutottunk, hogy a szén kivezetése küszbön állt a Mátrai erőműben és olajszármazékot is csak autózáshoz égettünk. Geológiai-geopolitikai értelemben pedig gáz bőségesen áll van még, gazdaságosan kitermelhető, a szállítási infrastrultúra pedig kiépült a mező és a fogyasztó közt.
Ha Európa a saját klímacéljaiban csak a szént és a fűtőolajat eltüntetni, már azzal rendeteget tisztult volna.
"Ukrajna, Lengyelország, Észtország, Csehország és Bulgária alapvetően a szénenergiára támaszkodik,"
Hohoahaoahoooooo!
Németország kimaradt a felsorolásból!
Direkt, vagy véletlenül?
Nemcsak az, de pl Csehországban 2 hatalmas atomerömü van ( Dukovany, Temelin). Az nem hiszem, hogy csak disznek vannak.
Szoval megint egy churchili statisztika, tele hamis informáciokkal és ezekből osztják az észt.