Ami a nők végzettségi szintjét illeti, ebben a kategóriában is jól állnak a magyar nők, hiszen a magyar nőknek nagyobb része rendelkezik legalább érettségivel, mint az uniós átlag. Ebből következik, hogy Magyarországon az iskolai végzettség hiánya kevésbé akadályozza a nők foglalkoztatását szemben több uniós országgal.
A nemek közti különbségek területén legtöbbször a keresetbeli különbségeket hozzák fel érvként, viszont minden szervezet más módszert alkalmaz a számításra, ráadásul nem az azonos munkakörben dolgozók közti bérkülönbségeket nézik, innentől kezdve ezzel érvelni teljesen helytelen és hibás.
Az sem igaz, hogy a gyermekes nők helyzete a munkaerőpiacon sokkal rosszabb lenne, mint azoké, akik nem vállalnak gyermeket. Az uniós átlagot és a hazai viszonyokat nézve is meghaladja a gyermekes nők foglalkoztatási rátája a gyermek nélküli nők rátáját. Ráadásul az Eurostat szerint ebben a tekintetben a legjobb tagállamok között szerepel Magyarország.
A nők szegénységi többletkockázata tekintetében is jobban teljesít Magyarország, mint az unió. Az Eurostat szerint 2019-ben a nők szegénységi vagy társadalmi kirekesztődésének kockázata 22,3 százalék volt, szemben a 17,8 százalékos magyar adattal. E mutató alapján sokkal egzaktabban meg lehet határozni a nők anyagi helyzetét, hiszen nem csak a foglalkoztatott nőkre, hanem a háztartásokban élő valamennyi nőre kiterjed, szemben a fizetéskülönbséggel. Ennek a mutatónak a jelentős javulása nem köszönhető csupán a bérek növekedésének, hozzájárultak a nem rendszeres bevételek és a különböző adókedvezmények is.
De mi okozza a javulást?
2014-től kezdve a GYED extrával adott a lehetőség, hogy a gyermek fél éves korától munkát vállaljon az édesanya, mindezt a GYED mellett. Ezzel a lehetőséggel 8 év alatt mintegy 400 ezren éltek. Ezzel párhuzamosan a kisgyermekes anyukák iskolai végzettsége is folyamatos növekedést mutatott. Több szakma esetén a diplomát követően bizonyos szakvizsgák is szükségesek, amelyek gyakorlati időt is igényelnek. Ezt a gyakorlatot nem igazán tudták igazolni 2014 előtt a GYES/GYED alatt. A GYED extra ezen felül jelentősen hozzájárult a fekete, illetve szürkefoglalkoztatás csökkenéséhez is, ráadásul rendszerszinten ez egy ösztönző volt a magasabb végzettségű nők gyermekvállalására is.