Pósa Tibor írása a Makronómon.
Mindebből egyértelműen látszik, hogy nyugati katonákat nem szívesen látnak az országban. A különböző terrorcsoportok már meg is kezdték a gyenge lábakon álló bamakói rezsim nyomáspróbáját. Ki fog az ország biztonságáról gondoskodni? Hát majd az oroszok, a Wagner-csoporttal az élen.
A hét első napján véget ért a Barkhane-hadművelet, az utolsó francia katona is elhagyta Malit. Ez a dátum nem kerül fel a francia hadsereg dicsőségtáblájára, de végül is nem ők a felelősek a művelet csúfos fiaskójáért. Ez a kivonulás sokkal inkább a politika sara. A jelenlegi mali vezetéssel a kapcsolatok annyira megromlottak, hogy Emmanuel Macron elnök február közepén a végleges csapatkivonás mellett döntött. Ebben nagy szerepet játszott az a tény, hogy a bamakói katonai rezsim, amely puccsal ragadta magához a hatalmat, egyre elmélyültebb viszonyt alakított ki Oroszországgal.
Szerződést kötött az orosz katonai magánvállalkozással, a Wagner-csoporttal, hogy tevékenységükkel garantálják az ország biztonságát. Tavaly mintegy ezer orosz zsoldos érkezett az afrikai országba.
Hogy mennyire fontos Putyinnak ez a behatolás Nyugat-Afrikába, azt jól példázza, hogy az ukrajnai háború kirobbanása után sem bolygatták meg a Maliban jelen lévő erőket, nem rendeltek haza közülük senkit.
Állítólag a wagneresek “ingyen” vállalták el szolgálatukat Maliban, csupán apró részesedést kérnek a még földben lévő ásványkincsekből, a tetemes lítium- és nemesfémvagyonból.
A francia áldozatos szerepvállalás
A franciák viszont nem vágytak arra, hogy bizonyos helyzetekben alárendelt szerepet játsszanak. E hét csütörtökre volt kitűzve a végleges távozás, ezt túlteljesítették, és hétfőn a mintegy 2500 fős kontingensből az utolsó francia katona is elhagyta a gaói támaszpontot.
Párizs jól tudja, mennyire fontos, hogy Franciaországtól távol tartóztassák fel az iszlamista terroristákat, ne engedjék nekik a csendes beszivárgást.
Különösen azt kell megakadályozni, hogy Európához oly közel létrehozzák a tisztán iszlamista államformát, a kalifátust. Ezért Afrikában sem mentek messzire. A szomszédos Nigerbe, Afrika egyik legszegényebb országába tették át a székhelyüket. A Száhel-térségben fekvő Niger fontos átkelő nemcsak a délről jövő migránsok számára, hanem a különböző muzulmán terrorcsoportok útjába is esik, amikor egyik országból a másikba szivárognak át. Az idegenlégiósoknak – ők adják a francia csapatok zömét – lesz gondjuk a jövőben is.
Tulajdonképpen az, hogy jelenleg Mali egységes állam és nem bomlott részeire, épp a majd egy évtizede kezdődött francia beavatkozásnak köszönhető. Még Francois Hollande elnöksége idején, 2013 elején kezdődött meg az előbb Serval, majd Barkhane névre keresztelt hadművelet. A francia csapatok szinte az utolsó pillanatban érkeztek meg Maliba, hogy útját állják a fővárosba igyekvő iszlám terroristáknak és tuareg követőiknek. Visszaszorították őket az ország északi részébe, de felszámolásuk hiú ábrándnak bizonyult, több franciaországnyi terület állt rendelkezésükre, ahol búvóhelyre leltek. A célzott akciók azóta sem szűntek meg, a terrorista vezetők likvidálása, a kisebb csoportok felszámolása, túszok kiszabadítása adott munkát a francia egységeknek. A hadműveletekben részt vevő francia katonák száma sosem haladta meg az 5500 főt. Ez a haderőlétszám korántsem volt elegendő ahhoz, hogy egy 1,2 millió négyzetkilométeres területet ellenőrzésük alá vonjanak. Így nem maradt más, minthogy célzott támadásokkal megkeserítsék a terroristák életét. A mali misszió kilenc és fél évében 59 francia katona vesztette életét.