Oroszország már több olajat szállít Indiába, mint Szaúd-Arábia

2022. június 24. 14:33

Oroszország májusban India második legnagyobb olajszállítója lett, megelőzve ezzel Szaúd-Arábiát – jelentette először a Reuters.

2022. június 24. 14:33
null
Matus Tibor
Matus Tibor

Oroszország májusban India második legnagyobb olajszállítójává lépett elő, és ezzel Szaúd-Arábiát a harmadik helyre szorította, de még mindig megelőzi őt Irak, amely továbbra is az első helyen áll – derült ki a kereskedelmi forrásokból származó adatokból.

ami az eddigi legmagasabb havi érték, szemben az áprilisi mintegy 277 000 hordóval.

Az Oroszországgal szemben bevezetett nyugati szankciók miatt számos olajimportőr elzárkózott a Moszkvával folytatott kereskedelemtől, ami az orosz nyersolaj azonnali árait más fajtákhoz képest rekordmértékű árengedményekre szorította. Oroszország a büntetésekre válaszul alternatív vevőket keresett, és olajának nagy részét Ázsiába irányította.

Ez megteremtette a lehetőséget az indiai finomítóknak, hogy olcsón vásároljanak nyersolajat, hiszen eddig a magas szállítási költségek miatt ritkán vásároltak az oroszoktól. India mintegy 819 000 hordó orosz olajat importált naponta, az új adatok szerint

Irak továbbra is India vezető olajszállítója maradt, Szaúd-Arábia pedig a harmadik helyre szorult.

Májusban az orosz olajfajták India teljes olajimportjának mintegy 16,5%-át tették ki, míg a Közel-Keletről származó olaj aránya 59,5%-ra csökkent. Az afrikai olaj részaránya India nyersolajimportjában a múlt hónapban 11,5%-ra emelkedett az áprilisi 5,9%-ról – derült ki az adatokból.

Júniusban tovább növelték az oroszok a kitermelést

A májusi adatokat is felülmúlja az Interfax jelentése, miszerint Oroszország június első felében a múlt hónaphoz képest nagyjából 5%-kal növelte olajtermelését.  

A Reuters szerint

ami körülbelül 68 ezerrel tonnával több, mint májusban.

Miután Oroszország megindította az ukrajnai háborút, az első hetekben a termelés visszaesett, viszont utána, az erős kereslet közepette fellendült. Különösen Ázsiában növekedett meg a kereslet, nyugaton az önszankcionálás és a kormányzati tiltások miatt inkább visszaesett.

Májushoz képest június első 13 napjában, bár a vezetékes szállítások 16,5%-kal csökkentek,az orosz tengeri olajexport 9,5%-kal megugrott.

Az ukrajnai háború kezdete óta különösen Kína és India emelkedett a legnagyobb vásárlók közé, és a két ország kereslete hozzájárult Moszkva energia-bevételeinek növeléséhez. A két ország együtt jelenleg Oroszország tengeri olajexportjának mintegy felét elviszi

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
foldizs
2022. június 26. 20:30
Majd amikor Indiával szemben módosítják egyoldalúan a szerződéseket, akkor az indiaiak is elgondolkodnak ezen :D
borsika
2022. június 26. 20:30
Európa vakvágányra tette magát. Az orosz olajért már Kína és India verseng. Jól kitolt a ruszkikkal az EU, de majd a télen az vigasztalja a fejlett nyugatot, hogy Ukrajna nyerte az Eurovíziót.
renoman
2022. június 26. 20:29
Addig amíg az unió tagállamait nők és szellemifogyatékos buzeránsok irányítják semmi jóra nem számíthatunk. Vagy elzavarják ezeket a dilettáns senkiháziakat a genderes pi..ába, vagy szétesik az európai közösség.
zovirax
2022. június 26. 17:54
Így lövi lábon magát Európa...Oroszország köszöni jól van...Európa meg már most retteg a téltől...jajjj nem lesz elég gáz...hát ez gáz...miért nem lehet már szétzavarni ezt az EU csürhét akik a nemzetek és az emberek ellen dolgoznak...?! Talán majd a téli fagyoskodás és nélkülözés végre öntudatra ébreszti a lakosságot...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!