Mihálovics Zoltán politológus a Makronómon.
2022-ben a számokra alapozva egyértelműen kijelenthetjük, hogy nagyjából teljesült a kormányzati vállalás. A koronavírus-járványt követően elmondhatjuk, hogy körülbelül 800 ezerrel több ember dolgozik ma Magyarországon a KSH adatai szerint, mint 2010-ben. A kormányzati vállalás teljesüléséről itt írtunk részletesebben.
Hetedikek vagyunk az unióban
Az Eurostat adatai alapján 2010-ben a második negyedévben a 20 és 64 év közti állampolgároknak a teljes népességhez viszonyítva mindösszesen 62,1 százaléka volt foglalkoztatott,
ami 2021 harmadik negyedévére elérte a 79 százalékot, amely így csaknem 17 százalékos ugrást jelent 12 év alatt.
Ha megnézzük az Európai Uniós tagországok átlagának ide vonatkozó számát, akkor jól látható, hogy a hazai foglalkoztatási ráta azt meghaladja, hiszen az EU átlag csupán 73,6 százalék.
Amennyiben figyelembe vesszük a vizsgált időszakban Európai Uniós országok rangsorát, akkor a magyar 79 százalékos eredmény alapján látszik, hogy az Európai Unióban Magyarországon a hetedik legmagasabb a foglalkoztatási ráta.
A régiós országok közül Románia és Horvátország jócskán mögöttünk szerepel bőven az EU átlag alatt, Szlovénia, Ausztria, Lengyelország, Szlovákia a középmezőnyben és az EU átlag felett helyezkedik el a rangsorban.
Jól vizsgázott a munkaalapú társadalom és az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszer
Ez az eredmény azonban egy hosszú és egyben következetes 12 éves gazdaságpolitika eredménye. Nagyban hozzájárult a magas foglalkoztatottság eléréséhez, hogy a magyar kormány elkötelezettséget mutatott a munkaalapú társadalom gazdaságfilozófiája iránt.
Ezt a gazdaságfilozófiát viszont nem lehetett hatékonyan végigvinni a 2010 előtti progresszív jövedelemadó rendszerrel, amely lényegében büntette a teljesítményt, éppen ezért 2010 után az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszer váltotta fel, amely már nem büntette, hanem ösztönözte a munkát.
Többek között a munkára ösztönző egykulcsos adórendszernek is köszönhető a foglalkoztatottak számának dinamikus bővülése, de nyilván hangsúlyt kapott a reálbérek növekedése is.
Ezeken felül a kormány csökkentette a munkát terhelő adókat is, ennek következtében pedig több pénz maradt a háztartásoknál. Ha a számokat nézzük, akkor
a munkáltatói adókat 33,5 százalékról fokozatosan 13 százalékra csökkentette a konzervatív kormányzás.