A munkaerőpiacon is elmondható, hogy sereghajtóból éllovas lett Magyarország

2022. április 09. 18:35

A 12 éves konzervatív kormányzás alatt Magyarország eljutott odáig, hogy csaknem elérte a teljes foglalkoztatottságot. Ez azért lényeges elem, mert a 2010-es hivatalba lépés pillanatában hazánkban dolgoztak a legkevesebben, és ekkor tett a kormány egy vállalást, amely szerint 1 millió új munkahelyet fognak létrehozni.

2022. április 09. 18:35
null
Mihálovics Zoltán
Mihálovics Zoltán

Mihálovics Zoltán politológus a Makronómon.

2022-ben a számokra alapozva egyértelműen kijelenthetjük, hogy nagyjából teljesült a kormányzati vállalás. A koronavírus-járványt követően elmondhatjuk, hogy körülbelül 800 ezerrel több ember dolgozik ma Magyarországon a KSH adatai szerint, mint 2010-ben. A kormányzati vállalás teljesüléséről itt írtunk részletesebben.

Hetedikek vagyunk az unióban

Az Eurostat adatai alapján 2010-ben a második negyedévben a 20 és 64 év közti állampolgároknak a teljes népességhez viszonyítva mindösszesen 62,1 százaléka volt foglalkoztatott,

ami 2021 harmadik negyedévére elérte a 79 százalékot, amely így csaknem 17 százalékos ugrást jelent 12 év alatt.

Ha megnézzük az Európai Uniós tagországok átlagának ide vonatkozó számát, akkor jól látható, hogy a hazai foglalkoztatási ráta azt meghaladja, hiszen az EU átlag csupán 73,6 százalék.

Amennyiben figyelembe vesszük a vizsgált időszakban Európai Uniós országok rangsorát, akkor a magyar 79 százalékos eredmény alapján látszik, hogy az Európai Unióban Magyarországon a hetedik legmagasabb a foglalkoztatási ráta. 

A régiós országok közül Románia és Horvátország jócskán mögöttünk szerepel bőven az EU átlag alatt, Szlovénia, Ausztria, Lengyelország, Szlovákia a középmezőnyben és az EU átlag felett helyezkedik el a rangsorban.

Jól vizsgázott a munkaalapú társadalom és az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszer

Ez az eredmény azonban egy hosszú és egyben következetes 12 éves gazdaságpolitika eredménye. Nagyban hozzájárult a magas foglalkoztatottság eléréséhez, hogy a magyar kormány elkötelezettséget mutatott a munkaalapú társadalom gazdaságfilozófiája iránt.

Ezt a gazdaságfilozófiát viszont nem lehetett hatékonyan végigvinni a 2010 előtti progresszív jövedelemadó rendszerrel, amely lényegében büntette a teljesítményt, éppen ezért 2010 után az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszer váltotta fel, amely már nem büntette, hanem ösztönözte a munkát.

Többek között a munkára ösztönző egykulcsos adórendszernek is köszönhető a foglalkoztatottak számának dinamikus bővülése, de nyilván hangsúlyt kapott a reálbérek növekedése is.

Ezeken felül a kormány csökkentette a munkát terhelő adókat is, ennek következtében pedig több pénz maradt a háztartásoknál. Ha a számokat nézzük, akkor

a munkáltatói adókat 33,5 százalékról fokozatosan 13 százalékra csökkentette a konzervatív kormányzás.

Ezzel az új egykulcsos személyi jövedelemadó rendszere még hatékonyabban volt képes működni és ösztönözni a foglalkoztatás bővülését, hiszen a bérek után fizetendő adók még alacsonyabbak lettek.

Magát az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszer sikerességét és hatékonyságát még a baloldali ellenzék egykori prominens tagja, a Gyurcsány-kormányok egykori gazdasági és közlekedési minisztere, Kóka János is elismerte. Erről és az egykori baloldali gazdasági döntéshozók ellenzéket kritizáló megnyilvánulásairól korábban itt írtunk.

A munkahelyteremtő beruházások támogatása is kulcsfontosságú mozzanat volt 2010 óta, hiszen nagyban hozzájárult a külföldi működőtőke hazai színtérre való bevonzásában, elég ha csupán az Audi vagy szinte bármelyik külföldi nagyvállalat hazai innovációs beruházásaira gondolunk. Ennek az intézkedésnek pedig további folyománya, hogy a magyar beruházási ráta a GDP arányában magas szinten tudott stabilizálódni, meghaladva az Európai Uniós és a visegrádi országok átlagát is.

Válságálló gazdasági rendszer jött létre 12 év alatt

A munka és tudásalapú társadalom gazdaságfilozófiájának sikerességét a 2010 előtti segélyalapú társadalommal szemben a három cikluson keresztüli konzervatív kormányzás igazolja. 

A segélyalapú társadalom modellje ugyanis 2010-re a csőd szélére sodorta az országot, amiben persze benne vannak a 2008-as globális pénzügyi válság továbbgyűrűző hatásai is, viszont a 12 év konzervatív kormányzásába még több és még súlyosabb válság jutott: a migrációs válság, a pandémia és egy energiaválság után illetve közepette

a munkaalapú társadalom még mindig rekordmagas foglalkoztatási rátával őrzi a munkapiaci stabilitást.

A munkalapú társadalom és az azt megalapozó intézkedések, valamint az ezek eredményeként előállt magas foglalkoztatási ráta azért kulcsfontosságú Magyarország számára, mert mérhető gazdasági teljesítmény csak és kizárólag aktivitásból, azaz munkából vagy tanulásból keletkezhet.

György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára is pozitívan értékelte a hazai foglalkoztatási ráta magas szinten történő stabilizálódását.

„Foglalkoztatás: sereghajtóból Európa élvonalába” – kezdte az államtitkár Facebookon, majd folytatta: „Működik a munka- és tudásalapú társadalom: míg az Eurostat adatai szerint 2010-ben az EU sereghajtói közé tartoztunk a foglalkoztatás terén, addig ma már az élbolyban vagyunk – éppen csak elmaradva Dániától és Észtországtól, és jelentősen megelőzve olyan országokat, mint Finnország, Ausztria, Franciaország vagy Spanyolország”

„A magas foglalkoztatási szint azért fontos, mert a gazdasági teljesítmény a munkából származik” – szögezte le György.

Hozzátette: „A következő időszak kiemelt feladata, hogy növeljük a munkavégzés hatékonyságát: ezért támogatjuk az élvonalbeli technológiákba beruházó vállalkozásokat, mert a leghatékonyabban a legmodernebb eszközök és technológiák segítségével lehet dolgozni, és ezért újítottuk meg a szak- és felnőttképzést, mert a modern technológiák működtetéséhez jól képzett, felkészült munkavállalók szükségesek”.

„Ezzel tudjuk biztosítani, hogy a reálbérek elmúlt években tapasztalt dinamikus növekedése a jövőben is megmaradjon, sőt tovább erősödjön” – zárta végül György László, utalva arra, hogy a teljes foglalkoztatási modell egyben erős bérnövekedést indított be, így a gazdaság és az életszínvonal növekedésének alapköve is.

 

Borítókép: MTI/Komka Péter

 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Paskai
2022. április 10. 13:42
Csak azt nem értem, hogy az ilyen remekbeszabott győzelmi jelentéseket hogyan lehetne összapasszintani a valósággal, ami mélynyomort mutat...
nempolitizálok
2022. április 10. 13:41
Emlékszem, 2010-ben az Index kitett egy munkahely-számlálót, de olyan gyorsan emelkedett a plusz munkahelyek száma, hogy nehogy megzavarják a ballibsi gombákat, levette.
nempolitizálok
2022. április 10. 13:41
Lehagytuk GDP-ben már a szlovákokat is genya. Kérrhetsz te is több pénzt a szopásért.
quantum
2022. április 10. 13:41
Ja. Nap mint nap látom vásárlások alkalmával a mélynyomort. Úgy vásárolnak még a nyugdíjasok is, mint ha nem lenne holnap. Barom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!