Hosszú, forró nyár Magyarországon: íme, a nem várt következmények!
Várhatóan napraforgóból, kukoricából, burgonyából és almából is importra lesz szükség, a hiány pedig áremelkedést hoz.
A londoni fémtőzsdén (LME) két kereskedési nap alatt 250 százalékkal, tonnánként 100 ezer dollár fölé repültek az árak. A tőzsde kedd reggel példátlan módon felfüggesztette a kereskedést, miután a soha nem látott áremelkedés miatt a brókerek nem tudtak fedezetet kérni a veszteséges short pozíciók miatt, ami az egyik nagy nikkelgyártót és egy nagy kínai bankot is megszorongatott.
A parabolikus ármozgás, amely nem sokkal azután kezdődött, hogy a Biden-kormányzat az orosz nyersolajimport betiltását fontolgatta, hétfőn a nyersanyagpiacokon hatalmas nyomást idézett elő, különösen az olaj, a gáz, a nikkel, az alumínium, a palládium és a búza piacán. A Bloomberg szerint mindegyik többéves csúcsot vagy új rekordot ért el.
Az egyik áldozat a kínai vállalkozó Xiang Guangda - őt „Big Shot-nak” is nevezik - aki hatalmas short pozíciót halmozott fel a nikkel határidős ügyletekben, és most több milliárd dolláros piaci veszteséggel néz szembe.
A világ egyik legnagyobb nikkelgyártóját, a Tsingshan Holding Groupot irányító Guangda cége kénytelen volt az egész pozíciót bezárni.
Eközben az LME-n a káosz arra késztette a tőzsdét, hogy kedden felfüggesztette a nikkelkereskedést. A margin lehívásokat a 48 ezer dolláros hétfői záróár alapján számították ki. Egyes kereskedők szerint ez az 1985-ös „ónválságra” emlékezteti őket, amelynek során a tőzsde négy évre felfüggesztette az ónkereskedést, mivel sok bróker kénytelen volt abbahagyni az üzletet.
A zűrzavart fokozza, hogy a London Metal Exchange közölte, hogy törli az összes olyan ügyletet, amelyet brit idő szerint kedden éjfélkor vagy azt követően hajtanak végre a fizikailag kiegyenlített nikkel kontraktusokban a tőzsdék közötti piacon és az LMEselecten.
A tőzsde a kereskedés felfüggesztése miatt március 9-től elhalasztja a fizikailag kiegyenlített nikkelszerződések szállítását is.
A gond nem egyedi, hasonló finanszírozási gondok voltak egy nappal előtte a szénpiacon (Goldman Sachs), és most a nikkel piacán a kínai China Construction Bank Corp. – Kína négy nagy bankjának egyike is csúsztatni volt kénytelen a több százmillió dolláros fedezeti lehívások kifizetését.