Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
Még több globalizációra van szükség – ez volt a „Globális Stratégiai Párbeszéd 2021” nevű videokonferencia fő üzenete, számol be a China Daily. A rendezvényen résztvevő szakértők szerint, a globalizáción túlmenően fontos lenne az Egyesült Államoknak és Kínának egyaránt együttműködni annak érdekében, hogy a világ sikeresen meg tudjon birkózni a jövő kihívásaival.
A multilaterális együttműködés megerősítése elengedhetetlen a világgazdaság kiegyensúlyozott fellendülésének előmozdításához és az olyan jelentős globális kihívások kezeléséhez, mint az éghajlatváltozás – erre jutottak a „Globális Stratégiai Párbeszéd 2021” nevű, a nyitott globális gazdaságról szóló nemzetközi webináriumon résztvevő szakértők, amelyet a Kínai Társadalomtudományi Akadémia (CASS) és a China Daily közösen rendezett.
Xie Fuzhan, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia elnöke szerint minden eddiginél
„fontosabb és sürgősebb” a multilateralizmus és a szabadkereskedelmi rendszer támogatása,
mivel az egyre növekvő nemzeti szinten történő akciók elszigetelődéshez és zavarokhoz vezethetnek a világgazdaságban. Xie hozzátette, hogy egy befogadó és kiegyensúlyozott globális gazdasági fellendülés előmozdítása érdekében a nagy gazdaságoknak meg kell erősíteniük a makrogazdasági politikák koordinációját, és figyelembe kell venniük a lehetséges negatív átgyűrűző hatásokat a többi gazdaságra is.
Ezen túlmenően, a közgazdász több közös erőfeszítésre szólított fel a globális felmelegedés kihívásának megválaszolása érdekében, egy új,
amely révén a különböző gazdaságok maximalizálhatják hozzájárulásukat a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez.
Emellett a gondolat mellett állt ki Naoyuki Yoshino, a japán Keio Egyetem emeritus professzora és az Ázsiai Fejlesztési Bank Intézet korábbi dékánja, aki kiemelte, hogy
A webináriumon résztvevő szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy Kína képes tovább mozdítani a nyitott világgazdaságot, megbirkózni a jelentős globális kihívásokkal, és új együttműködési lehetőségeket teremthet az Egyesült Államokkal.
Ezt hangsúlyozta Zhou Shuchun, a China Daily főszerkesztője, aki kiemelte, hogy
– ráadásul ennek a nemzetközi közösségben is konszenzussá kell válnia, tette hozzá a szakértő.
Ez nem lenne egy túlzottan erős előrelépés, hiszen Kína már régóta megosztja belföldi piacát a világ többi részével, nemzetközibb és igazságosabb üzleti környezetet teremtve, elősegítve a regionális gazdasági integrációt és támogatva a Kereskedelmi Világszervezeten (WTO) alapuló többoldalú kereskedelmi rendszert, véli Zhou.
Yu Yongding, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia munkatársa a világ két legnagyobb gazdasága kibékülésének fontosságára mutatott rá. Kiemelte a Kína és az Egyesült Államok közötti kibékülési és együttműködési potenciált, beleértve a koronavírus világjárványt, a globális felmelegedést, a szegénységet, vagy a környezetszennyezést.
Yu szerint,
ha Kína és az USA megtalálja a "közös ellenséget", és harcol ellenük, akkor a világ két legnagyobb gazdasága képes lesz kiszabadulni a Thuküdidész-csapdából,
amely a konfliktusokra való hajlamról szól, amikor egy feltörekvő hatalom egy meglévő hatalom kiszorításával fenyeget.
Ezt hangsúlyozta Amar Bhattacharya, a washingtoni székhelyű Brookings Intézet globális gazdasági és fejlesztési programjának főmunkatársa, aki elárulta, hogy Kína és az Egyesült Államok fokozottabb elkötelezettsége az éghajlatváltozással kapcsolatban, segíthet megerősíteni az Egyesült Államok erőfeszítéseit a probléma elleni küzdelemben.
Ismét a „Nagy Újraindítás” nyomában?
Ahogyan arról többször is beszámoltunk a Makronómon, egyre több elitkör hangsúlyozza a korlátmentes globalizáció fontosságát a jövő kihívásainak megbirkózása érdekében. Mindezt pedig a „Nagy Újraindítás” agendáját követve, vagyis a Világgazdasági Forum által elképzelt jövőbeni már-már autoriter rendszer kiépítését, amelyet a Davos-i elit kíván irányítani.
A fent említett „cornwall-i konszenzus” is ezt az agendát követi, ahogyan azon harminc vezérigazgatók a világ összes részéről, akik a Világgazdasági Forum (WEF) ösztönzése által, arra sürgették nyílt levelükben a nemzetek vezetőit, hogy támogassák a korlátlan globalizációt – írtuk korábban a Makronómon.
Már egy újabb könyv is született hasonló gondolatokról (Klaus Schwab – a Világgazdasági Forum igazgatója – „Nagy Újraindítás” című könyve után): Jens Steffek német gazdaságpolitikai professzor frissebb elemzésében mutatta be a globális technokráciát és intézményeket támogató „művét”. A professzor szerint csak ezekben bízhatunk, ha sikeresen szeretnénk megbirkózni a jövő kihívásaival.
A beszámolt konferencián is hasonló gondolatok hangzottak el, és úgy tűnik tehát, hogy erősödik a globalista tábor és annak törekvései egy új, több globalizációt és globális kormányzást jelentő világrend kialakítása érdekében.
(Címlapkép: Wang Zhuangfei/China Daily)