A megújulóenergia-felhasználás részaránya megközelítette a 14 százalékot

2022. január 03. 17:42

A megújuló energiaforrásokból előállított energia felhasználásának részaránya tavaly a bruttó végső energiafogyasztásban 1,3 százalékponttal 13,9 százalékra nőtt 2019-hez képest, így Magyarország teljesítette 2020-es célkitűzését – tájékoztatta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legújabb energiastatisztikai riportjának tartalmáról szerdán az MTI-t.

2022. január 03. 17:42
null

A közleményükben kiemelték: 2020-ban az elsődleges energiahordozók termelése 451 673 terajoule volt, amely 2 százalékos csökkenést jelent a megelőző évhez képest. Az elsődleges megújuló energiaforrások termelése 1,4 százalékkal nőtt, míg az elsődleges fosszilis energiahordozók termelése 5,7 százalékkal, a nukleáris pedig 1,5 százalékkal csökkent.

A primer belföldi felhasználás 1,5 százalékkal csökkent a megelőző évhez képest – ismertette a MEKH. Az elsődleges megújuló energiaforrások felhasználása 4,6 százalékkal emelkedett, míg az elsődleges fosszilis energiahordozók felhasználása 2,1 százalékkal, a nukleáris energia felhasználása 1,5 százalékkal, valamint a villamos energia nettó import 7,2 százalékkal csökkent 2019-hez képest – tették hozzá.

A primer belföldi felhasználás forrásának jelentős részét a kőolaj- és kőolajszármazékok valamint a földgáz behozatala biztosította összesen 549 974 terajoule nettó import mennyiségben. Az importfüggőség 2020-ban 12,9 százalékponttal, 56,2 százalékra mérséklődött - szögezte le a hivatal.

A MEKH adatai alapján a végfelhasználók által elfogyasztott energia mennyisége 1,2 százalékkal csökkent a megelőző évhez képest. Ezen belül a közlekedés, az ipar és a tercier szektor energiafelhasználása is csökkent, míg a lakosságé nőtt, amely a hivatal szerint egyrészt a fűtési időszak időjárásának, másrészt a koronavírus-járványnak a következménye.

Arról is beszámoltak, hogy az elmúlt években megfigyelhető biomassza-termelés és -felhasználás csökkenése tovább folytatódott 2020-ban, de a mérséklődés az előző évhez képest kismértékű, mindössze 1 százalékos volt. A tavalyi év végén a hálózatra csatlakoztatott napelemek teljesítménye több mint 2000 megawattot tett ki, vagyis meghaladta a paksi atomerőmű beépített teljesítményét. Ezzel összefüggésben a napenergia-termelés és -felhasználás 59,3 százalékkal haladta meg a 2019. évit – áll a MEKH közleményében.

(MTI)

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MZperXXL
2022. február 03. 01:56
Legyünk tárgyilagosak: a cikk arról szól ami a címe, nevezetesen: "A megújulóenergia-felhasználás részaránya megközelítette a 14 százalékot". Ez egy hat (!) bekezdéses cikk, nem átfogó környezeti, társadalmi és gazdasági tanulmány az energiamixről és a különböző energiatermelési, tárolási módszerekről, bemutatva azok múltbeli fejlődését, jelenkori helyzetét és jövőbeli várható változásait, hazai s nemzetközi vonatkozásait; lehetőségeit és korlátait, kockázatait és azok lehetséges kezelési lehetőségeit. Az ilyen tanulmány. akár többkötetes is lehetne - nem korrekt tehát számon kérni, miért nem tér ki mindenre IS ez a cikk a maga hat (!) bekezdésében. Az sem korrekt, hogy a hozzászólásokban csak azt kifogásolják, miért nem mutatja be az alternatív energiatermelési módszerek hátrányait és korlátait, valamint miért nem említi meg a hagyományos energiatermelési módszerek előnyeit; azt viszont nem kifogásolják, hogy a hat bekezdés miért nem részletezi a hagyományos energiatermelési módszerek hátrányait és korlátait (pl. az említett nukleáris energiatermelés esetében a kiszolgáltatottságunkat a külföldi urándúsítók és uránrudak előállítóinak (bárkik is legyenek ezek), az elhasznált fűtőelemek kezelési veszélyeit és korlátait, a működő atomerőművek lehetséges üzemi kockázatait és problémáit valamint azok következményeit, továbbá a használaton túli atomerőművek bontási feladatait, veszélyeit. Legyen egyértelmű: én nem hiányolom ezeket sem a cikkből, mert ez a cikk a maga hat bekezdésében nem ezekről szól; de ha már negatív hozzászólást kapott a cikk azért amiért, akkor ezeket is illett volna kifogásolni egy korrekt és kiegyensúlyozott, koherens kommentben. Részemről szükségesnek tartom az alaperőműveket, és úgy vélem, ameddig nem megoldott a hosszabb távú energiatárolás nemzetgazdasági méretben, addig a nap- és szélerőművek még elméletben sem tudják kiváltani a hagyományos erőműveket (legyenek ezek atom, szén vagy vízerőművek) - ennek ellenére örülök a megújuló energiatermelés növekvő arányának az energiamixben, és remélem, további részarány-növekedésük lesz.
Motoros22
2022. február 03. 01:56
A cikk egy lényeges dolgot nem említ a naperömúvek összteljesítménye és Paks teljesítménye mellett,így nem zeljeskörű az összehasonlitás! Jelesúl azt,hogy mig a Paksi képes 24 órán keresztül a 2000 MW-ot bevinni a hálózatba-ami 48 GWh energiatöbblet naponta, addig a naperőművek talán 6órán keresztül tudják ezt napsütéses időszakban,ami kb12 GWh és a csúcsidőszak előtt és utám talán 6GWh-t,azaz őszzese n 18GWh naponta. Természetesen ezen értékeket a felhőzet és a csapadék tovább csökkenthet. Legtöbbször kimarad a megújuló energiák értékelésénél, hogy az éjszakai és felhős,szélcsendes időben szükség szerint gyorsindítású erőművekkel pötolni kekk azokat és emiatt erőműveket kell készenlétben tartani !
Gèbi
2022. január 04. 17:24
Én kivárnám a végét a történetnek. Szerintem minden azon fog múlni, hogy lesz-e megfizethető tárolási lehetőség.
Zsolt75
2022. január 04. 17:24
Egyelőre ott tartunk, hogy rakjuk tele betonteknőkkel a legszebb helyeinket a Pilisben, a Balatonnál. Óriási.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!