Japán egy gigantikus tengeralatti alagúton keresztül radioaktív vízzel árasztaná el a Csendes-óceánt
2021. szeptember 16. 09:43
A fukusimai atomerőmű üzemeltetője közölte, hogy egy olyan tenger alatti alagút építését tervezi, amin keresztül radioaktív vizet engednének a Csendes-óceánba.
2021. szeptember 16. 09:43
p
0
3
3
Mentés
Tárolás helyett az óceánba engednék a radioaktív vizet
A Fukusima Daiicsi erőműben 2011 óta ezer tartály telt meg radioaktív vízzel, az erőmű helykapacitása viszont véges, valószínűleg jövő év végére már nem lesz elég hely a rengeteg szennyezett víz tárolására.
A Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO) szerint 2023 tavaszán a tárolótartályok eltávolítása után már lesz elég hely egy vízelvezető alagút megépítéséhez, amelyen keresztül
megkezdhetik a radioaktív víz kiengedését a Csendes-óceánba.
A halászok, a lakosok és a szomszédos országok – köztük Kína és Dél-Korea – hevesen ellenzik a tervet.
A vízkibocsátási projektért felelős tisztviselő, Junichi Matsumoto elmondta, hogy a TEPCO a tengerfenéken lévő alapkőzetet átfúrva fektetné le a kivezető csövet a biztonságos ötös számú reaktor közelében, ezzel minimalizálva a radioaktív víz negatív hatását a környezetre.
A TEPCO azt tervezi, hogy a szennyezett vizet nagy mennyiségű tengervízzel hígítják, ezzel a radioaktív anyagok koncentrációját a megengedett határérték alá csökkentik. Az erőmű dolgozóinak naponta ellenőrizniük kell a víz szennyezettségét, a kibocsátás napját is beleértve. A kormány és a TEPCO tisztviselői hangsúlyozzák, hogy bár
a tríciumot nem lehet eltávolítani a vízből,
de kis mennyiségben ártalmatlan. A kormány szerint a többi radionuklid mennyiségét viszont biztonságos szintre lehet csökkenteni.
Foe Japan
A kormány kedden elfogadott egy ideiglenes tervet, miszerint felelősséget vállal a helyi vállalkozásokat és halászokat érintő – a szennyezett víz okozta – károkért, ezzel próbálja megnyugtatni őket egy időre.
Japán megszerezte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség együttműködését a vízmintavételben és a megfigyelésben. Matsumoto szerint a megfelelő ellenőrzések mellett a felső határérték szigorú betartásával
akár 30 évig működőképes lehet a rendszer.
A TEPCO jelenleg a Nukleáris Szabályozási Hatóság biztonsági felülvizsgálatára vár és reméli, hogy hamarosan megkezdődhet az építkezés, 2023 tavaszán pedig üzembe helyezhetik az óceánt radioaktív vízzel elárasztó alagutat.
Athén komolyan fontolóra vette az atomenergia jövőbeli bevezetését, noha az országban jelenleg nem működik erőmű, és eddig kizárólag Bulgáriából importáltak nukleáris eredetű áramot. Micotákisz kormányfő szerint a karbonsemlegesség elérhetetlen atomenergia nélkül, így még atommeghajtású kereskedelmi hajókat is fejlesztenének.
Bár sokáig titkolni próbálták, rövidesen ügyészségi vizsgálat is indulhat a volt vezérkari főnök ügyében.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 3 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2021. szeptember 16. 19:16
A Csendes-óceán vízkészlete: 700 millió km3.
Ebbe a japánok bele akarnak vezetni kb. 1,1 MILLIÓ m3 szennyezett vizet. Az az 1 km3-nak kb. egy kilencszázad része. (1 km3=1 milliárd m3. 900x1,1 millió kb. 1 milliárd).
"Valóban" óriási vízmennyiségről van szó, ami elárasztja a Csendes-óceánt.
Pont egy japán emberke dolgozta ki azt a technologiát, amivel a radioaktivitást egyszerűen le lehet nullázni a vízben. Ez a berendezés a kavitációt használja és pár órás keringetés után elbomlanak a radioaktív részecskék és környezetbe bocsájtható veszélytelen anyaggá válik a kezelés hatására. Talán körűl kéne nézniük a saját házuk táján!....