Bajban a Gazprom: óriási leépítések következhetnek a cégnél
A világ egyik legnagyobb földgáztermelő vállalata súlyos gazdasági következményekkel néz szembe, miután elvesztette legjövedelmezőbb piacait Európában.
A Texasi Egyetem kutatói a helyben történő (in-situ) égetés és a szén-dioxid tárolás innovatív kombinációjával próbálják a kiaknázatlan olajkészleteket tiszta hidrogén-energiává alakítani. Az egyetem Gazdasági Geológiai Hivatalának Földrendszerek és környezet csoportjának vezetője, Ian Duncan elmondta az Eurekalert hírportálnak, hogy a céljuk az, hogy viszonylag olcsó hidrogént állítsanak elő, miközben a szén-dioxidot a tározó más részein megkötik. Ezáltal szénmentes hidrogént állítanának elő egy olyan energiaforrásból, amely egyébként kihasználatlan maradna, hiszen egyre többen érvelnek amellett, hogy a fosszilis tüzelőanyagokat a föld alatt kellene tartanunk, örökre.
A nettó nulla kibocsátáshoz új technológiákra van szükség
Jennifer M. Grandholm amerikai energiaügyi miniszter idén júniusban jelentette be a Hydrogen Shot programot, amely az Energiaügyi Minisztérium (DOE) Energy Earthshots kezdeményezésének első eleme. Az amerikai program célja, hogy egy évtizeden belül 80 százalékkal, kilogrammonként 1 dollárra csökkentse a tiszta hidrogén előállítási költségét. Ez része a minisztérium azon tervének, miszerint szeretnék még ebben az évtizedben felgyorsítani a bőséges, megfizethető és tiszta energiaforrások fejlesztését. Ez nagyban hozzájárulna az Egyesült Államok által meghatározott nettó nulla szén-dioxid-kibocsátás tervének eléréséhez, melyet 2050-re igyekeznek elérni.
Texas-ban minden feltétel adott az olaj hatékony kiaknázásához
Duncan kutatása a Texas állambeli előrehaladott erőforrás-hasznosítási (STARR) program részét képezi, aminek az a célja, hogy enyhítse a közelgő energetikai átállás gazdaságra gyakorolt nyomását az államban. Duncan elmondta, hogy
Szerinte Texas viszont jó helyzetben van ahhoz, hogy kihasználja a felszín alatti hidrogéntermelés előnyeit, mivel hatalmas olajkészletekkel, jól kiépített kitermelői-infrastruktúrával, valamint kiterjedt csővezetékhálózattal rendelkezik.
A kőolajat hőforrásként hasznosítják a hidrogén előállításához
Duncan csoportja jelenleg új megközelítéseket dolgoz ki a Texas Advanced Computing Center által hozzáférhető szuperszámítógépek felhasználásával, a hidrogéntermeléshez elengedhetetlenül szükséges többfázisú áramlás és termikus hatások modellezésére. A szakemberek kutatásai a természetes tározókban lévő olaj in-situ, azaz a helyszínen történő elégetésére összpontosítanak, ezeket alkalmazzák ugyanis hőforrásként. Ennek a hőnek a felhasználásával képesek a metánt, a szén-monoxidot és más gázokat hidrogénné és szén-dioxiddá átalakítani. Duncan szerint
A Eurekalert idézi továbbá Scott Tinkert, aki a Gazdasági Geológiai Hivatal igazgatója, és elmondta, hogy az energiaiparban már több mint egy évszázada folyik az átállás a kisebb sűrűségű szénalapú üzemanyagokról a nagyobb sűrűségű hidrogénre. Úgy véli, Duncan csoportjának kutatása rendkívül jól illeszkedik ebbe a fejlődési folyamatba.
(fotó: MTI/EPA/Bernd Settnik)