Egyre nagyobb a baj a közösségi médiában – a Facebook és az Instagram mégis mással foglalkozik
Ma Magyarországon a Facebook-csoportokban a legnagyobb kereslet a „cukor” nevű anyagra mutatkozik.
Az elmúlt hetekben nagyon sokszor futhattunk bele a GameStop nevével fémjelezett cikkekbe és a figyelem nem hiába irányult az amerikai vállalatra. A Wall Streeten mindig pörög az élet, sosem lehet unatkozni és itt biztosan megtanulható, hogy a szerencse forgandó.
A GameStop esete erre iskolapélda lehetne, hiszen nagyon sokan lettek hirtelen dollármilliárdosok, pedig csak jókor voltak jó helyen. De mi állhat a történet hátterében?
A massachusettsi székhelyű kiberbiztonsági vállalat, a PiiQ Media elemzéséből kiderül, hogy szervezett gazdasági vagy külföldi szereplők játszhattak szerepet a Reddit által vezérelt tőzsdei őrületben, továbbá a különböző közösségi média platformokon nagy szerepe volt az automatizált szoftvereknek a GameStop részvényeinek felértékelésében.
Az egész egy befektetés fókuszú Reddit csoportból indult ki és ezt követte az árak felhajtása. Steve Huffman, a Reddit vezérigazgatója ebben a hónapban elmondta a kongresszusnak, hogy semmilyen automatizált szoftver, vagy hamis tartalommal feltöltött mesterséges álfiók nem játszott „jelentős szerepet” a GameStop Reddit üzenetforgalmában.
Az elemzések mást mutatnak, avagy a közösségi média hatalma
A PiiQ Media elemezte a különböző közösségi oldalak bejegyzéseit, mint a Twitter, Facebook, Instagram és YouTube, és kiderült, hogy a különféle botok (szoftverek, amelyek automatizált módon hajtanak végre feladatokat egy algoritmus alapján) a platformokat használták a GameStop és más „mém” részvények felértékelésére, bár nem világos, hogy milyen mértékben befolyásolták az eseményeket.
A közösségi média kockázataira összpontosító startup, a PiiQ a január 28-án bekövetkezett őrület előtti időszaktól egészen február 18-ig vizsgálta a beszélgetések és profilok során olyan kulcsszavak mintáit, mint a „Hold the Line” és a GameStop részvényszimbóluma, a „GME”.
Az eredmények nem hazudnak
A tevékenység a kereskedési nap elején kezdődött, majd a kereskedési nap végén egy nagy csúcs következett, az ilyen minták pedig mindig botokra utalnak.
Kijelentette továbbá, hogy mind a 4 közösségi média felületén megfigyelhető volt a mesterséges viselkedés, hiszen a megosztott tartalom folyamatosan változik alap esetben, napról napra, itt azonban egy hónapon keresztül ugyanaz a minta volt megfigyelhető.
A vállalat a hitelességi-pontozási rendszerére hivatkozva úgy véli, hogy a GameStopot, a mémállományokat és a Dogecoin-t, a kriptovalutát körülölelő agresszív reklámot tízezer mesterséges fiók és bot segítségével hozták létre, továbbá arra is fény derült, hogy hamis számlák ezrei vásárolhatók meg 200 dollárért. Bár a Reddit nem került elemzésre, úgy gondolják, ott is hasonló tevékenységi minta lenne felfedezhető.
Vizsgálják, hogy mi állhat a háttérben
Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) vizsgálja a GameStop körül kialakult történéseket. Nemrég 15 vállalatnál szüneteltette a tőzsdei kereskedelmet a szokatlan kereskedelmi aktivitás és a közösségi médiában tett nyilvánvaló próbálkozások miatt, amelyek mesterségesen felértékelték részvényeik árfolyamát. Ez kiegészíti azt a hat részvényt, amelyet a közelmúltban felfüggesztettek a gyanús közösségi média tevékenység miatt.
Melissa Hodgman, a SEC megbízott végrehajtási igazgatója közleményében elmondta, hogy figyelik a közösségi médiában történő részvénypromóciókhoz kapcsolódó gyanús kereskedési tevékenységet, és ha szükséges gyorsan cselekednek a kereskedelem leállítása érdekében.
Az esetből tanulva annyit biztosan kijelenthető, hogy a közösségi média könnyen befolyásolható és hatással lehet még a tőzsde világára is. Vannak, akik kis szerencsével meggazdagodhatnak, de az esetek többségében fény derül a manipulációra és ilyenkor nem marad el a büntetés sem. Az már tény, hogy a Gamestop részvények körül kialakult őrület egy időre leköti az elemzők és szakemberek figyelmét.
A cikk szerzője: Fülöp Réka