A közlemény ismerteti: becslések szerint a köz-, a magán- és az üzleti szféra által létrehozott adatok mennyisége az ötszörösére növekszik 2018 és 2025 között.
Az új rendelet elfogadására irányuló javaslattervezet szerint a szabályozás unió-szerte egyszerűsíteni fogja az adatmegosztást a különböző ágazatok között, hogy alternatív európai modellt kínáljon a legnagyobb technológiai platformok adatkezelési gyakorlatával szemben, és elősegíti, hogy az emberek és a cégek nagyobb ellenőrzést gyakorolhassanak saját adataik felett.
Az új rendelet lehetővé fogja tenni az európai ágazati – például egészségügyi vagy energetikai – adatterek létrejöttét. Alternatívát kínál majd azon nagy technológiai platformok adatkezelési módszereihez képest, amelyek a nagy adatmennyiségek ellenőrzésére épülő üzleti modelljeikkel jelentős piaci erőre tehetnek szert.
A javaslatban felvázolt új modell az úgynevezett adatközvetítők semlegességére és átláthatóságára épít. A semlegesség biztosítása érdekében az adatokat megosztó közvetítők nem kereskedhetnek az adatokkal saját számlájukra, és szigorú titkosítási követelményeknek kell megfelelniük.
A rendelet számos intézkedést tartalmaz az adatmegosztásba vetett bizalom növelésére, és hogy könnyebbé váljon egyes, a közszféra tulajdonát képező adatok további felhasználása. A cél, hogy az európaiak számára olyan eszközök álljanak rendelkezésre, amelyek segítségével maguk rendelkezhetnek az általuk létrehozott adatok felett, és ezzel összhangban a vállalatok és a polgárok könnyebben és biztonságosabban tudják hozzáférhetővé tenni adataikat a közjó érdekében – hangsúlyozza a közlemény.
(MTI)