Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
Az európai átlagnál optimistábbak a magyar vállalatok, ugyanis míg az európai cégek 56 százaléka számít egy éven belül recesszióra, a magyar vállalatoknak csak 50 százaléka véli úgy, hogy 2020-ban csökkenhet az ország GDP-je, 45 százalékuk pedig nem idén hanem csak később számít visszaesésre – derül ki az Intrum követeléskezelő nemzetközi felméréséből.
A közlemény szerint a 2020. január 31. és április 5. között készített reprezentatív felmérésben 29 európai ország 11 856 vállalat – köztük 445 magyar cég – vezetőjét kérdezték meg, hogyan látják cégük helyzetét és milyen megoldásokat terveznek pénzügyi problémáik megoldására.
Az Intrum vállalati fizetési jelentése arra mutatott rá, hogy európai összehasonlításban
leginkább Olaszországban borúlátók a vállalkozók,
itt 83 százalék számít visszaesésre az idén, őket követi Belgium és Szlovákia. Ezzel szemben Horvátországban, Bulgáriában és Írországban csak a cégvezetők 27, 33, illetve 35 százaléka vár egy éven belül recessziót.
A közlemény idézte Deszpot Károlyt, az Intrum magyarországi sales és üzletfejlesztési igazgatóját, aki elmondta, a jelentés szerint európai szinten a vállalatokat közel azonos mértékben érintette a gazdasági visszaesés.
Magyarországon ezzel szemben valamivel enyhébbek lehettek a kis és közepes vállalkozások kárai,
a veszteség inkább a nagyvállalatoknál, például a nagy járműipari cégeknél csapódott le. Ezzel magyarázható, hogy Magyarországon a cégvezetők jelentős része inkább optimista – tette hozzá.
Ugyanakkor megjegyezték, hogy a magyar cégek nagy részét is érintette valamilyen szinten a visszaesés, ezt támasztja alá, hogy az Intrumnak adott válaszaik alapján a magyar cégvezetők nagy része tervez valamilyen költségcsökkentő és bevételnövelő lépést 2020-as mérlegének kiegyenlítése érdekében.
Példaként említették, hogy a megkérdezett magyar vállalatok 30 százaléka létszámstopot tervez, 21 százalékuk arra készül, hogy részesedést vagy céges vagyont ad el befektetőknek, 27 százalékuk pedig rövidebb fizetési határidőket adna az ügyfeleinek.
(MTI)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.