Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Március 21-én Hawaii kormányzója, David Ige bevezette, hogy a szigetre lépőknek 14 napos karanténba kell vonulniuk. Emiatt a vírussal együtt a turisták sem jutottak be az államba, ami megtépázta az állam gazdaságát.
Mint szinte mindenhol a világban, Hawaii gazdaságában is üzletek és éttermek zártak be a korlátozások miatt. Jordyn Wallace, a The Guardian által megkérdezett, turizmusban foglalkoztatott munkavállaló is rövidített munkaidőben dolgozott áprilisban és májusban, mielőtt elbocsátották volna. Wallace elmondta a lapnak, hogy
sosem látta ilyen üresnek Waikikit, pedig korábban a nap minden órájában lehetett turistával találkozni.
A szigeten a korlátozások miatt a vírus terjedését lassítani tudták, de a turizmustól nagyban függő állam gazdaságát súlyosan érintette a válság.
A Hawaii Kereskedelmi Kamara elnöke szerint nap mint nap zárnak be régóta működő családi vállalkozások, olyanok is, akik már több korábbi válságot átéltek.
Az államban azt, aki megszegi a szabályokat, letartóztathatják és akár ötezer dolláros büntetést is kiszabhatnak rá.
Március óta 200 ember kapott ehhez hasonló büntetést.
Március elsején egyébként még közel 29 ezer turista érkezett, míg március 31-én ez a szám 301 volt.
A tavalyi évhez képest így 98,9 százalékkal zuhant a beérkező turisták száma.
Májusban a munkanélküliségi ráta emiatt is emelkedett 23,5 százalékra az államban, miközben az országos átlag nagyjából 10 százalék.
Ennek következtében még a munkanélküli segély folyósításában is akadozás lépett fel és akár egy teljes hónapot is várni kellett a támogatásokra.
Júniusban elkezdték az államban az újranyitást, így a munkanélküliségi ráta már 13,9 százalékra csökkent.
Azonban míg tavaly 10,5 millió turista jött a szigetekre, akik 17 milliárd dollárt költöttek, ez a pénz most hiányzik a helyi gazdaságból.
Hawaii gazdaságába közel 7 milliárd dollárt pumpált a szövetségi kormány az elmúlt négy hónapban. Az állam kormányzója elmondta, hogy
a közalkalmazottak fizetésének csökkenése is elkerülhetetlen lesz.
Carl Bonham egyetemi professzor szerint az egyetlen út a fellendüléshez Hawaii esetében az állami támogatás.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.