A Morgan Stanley szerint rendkívüli, de rövid lehet a koronaválság
2020. június 15. 19:09
A korábbinál pozitívabban látják a világgazdaság helyzetét az elemzők, a negyedik negyedévre kilábalhat a világ a válságból, így mély, viszont rövid válságot tudhatunk majd magunk mögött.
2020. június 15. 19:09
4 p
0
0
10
Mentés
A Morgan Stanley szerint a negyedik negyedévre már teljesen magunk mögött hagyjuk a válságot, így tehát V-alakú lehet a talpraállás, ami azt jelenti, hogy mély, de rövid válságról van szó.
A korábbinál pozitívabban látják június közepén a helyzetet az elemzők, mivel több pozitív meglepetés érkezett a világ gazdaságaiból az elmúlt hetekben.
Három okot is említenek, amelyek a gyors kilábalás mellett szólnak: nem belső egyensúlytalanságok okozták a válságot; másrészt, nem kezd most mindenki megtakarítani és leépíteni az adósságát – hiszen nincs pénzügyi vagy adósságválság; és harmadrészt, a gazdaságpolitika általában jelentős, gyors támogatást nyújtott a gazdaságoknak.
2021 első negyedévében már 3,1 százalékkal növekedhet a globális gazdaság az idei visszaesés után.
Bár feltételezik, hogy ősszel jöhet egy második járványhullám, optimista előrejelzéseiket ez nem változtatja meg, mivel ezt a hullámot szelektív lezárásokkal szerintük tudja majd kezelni a világ.
A Nemzetközi Valutaalap eközben épp a múlt héten figyelmeztetett, hogy a vártnál lassabb lesz a talpraállás.
A JPMorgan Chase & Co. közgazdászai pedig arra figyelmeztettek, hogy az elszálló adósságok és költségvetési deficitek miatt egy idő után elfogyhat a költségvetések lőszere, a gazdaságélénkítés leállhat. Emiatt bizonytalan helyreállást várnak 2021-re.
A Makronómnak nyilatkozó bécsi közgazdász, Richard Grieveson is felhívta arra a figyelmet, hogy a válságban eladósodó országok a válság után egy ördögi körbe kerülhetnek – alacsony gazdasági növekedéssel és nagy adóssággal, így az adósság visszahúzhatja a növekedést, a szerény növekedés pedig nem segít kinőni az adósságot.
(MTI/AP/Kathy Willens)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma 2024-ben várhatóan eléri a 18 millió főt, ami Európában a leggyorsabb növekedésnek számít a szektorban.
A GDP már nem elég a fenntarthatóság és az emberi jóllét mérésére – állítja Kőrösi Csaba, az ENSZ Közgyűlés volt elnöke. Egy új magyar mutatószám, amelyet a Makronóm Intézet is jegyez, radikálisan új perspektívát hozhat a globális gazdasági és fenntarthatósági folyamatok mérésébe, mert a társadalmi egyenlőtlenségek, a természeti erőforrások és a humán tőke helyzetét is elemzi. A módszertan már az ENSZ figyelmét is felkeltette.
A vendégek száma 15,1, a vendégéjszakáké 8,5 százalékkal növekedett éves alapon októberben. Az ágazatot a külföldi turisták húzták, de nőtt a belföldi forgalom is. Ezek az adatok a jövőre vonatkozóan is bizakodásra adnak okot.
„A kormány célja világos, a gazdasági semlegességnek köszönhetően jövőre 3 és 6 % között lesz a gazdasági növekedés Magyarországon” – tette hozzá Bánki Erik.
"A Morgan Stanley az 2008/9-es pénzügyi világválság egyik fő ludasa."
Nem a 115 mrd dolláros bevételű JP Morgan-nel kevered a 41 mrd-os Morgan Stanley-t?