Matolcsy: Magyarország most megépítheti Európában a szingapúri modellt

2020. április 20. 17:40

Magyarország számára megnyílik a lehetőség a szingapúri modell megépítésére Európában. Sőt, ahogy Szingapúrnak voltak kistigris társai, az egész V4 csoport számára megnyílik az európai kistigrissé válás történelmi szakasza, szögezi le a növekedés.hu-n hétfőn megjelent legfrissebb írásában Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

2020. április 20. 17:40
null

Matolcsy György szerint a mostani válság után új magyar jövőképre lesz szükség. Az elmúlt hónapok világjárványából és annak kezeléséből egy alapvető következtetést a jegybankelnök máris levonhatónak tart, számára úgy tűnik, hogy Kelet-Ázsia jobban vizsgázik, mint a fejlett nyugati államok, az Európai Unió északi és keleti tagállamai pedig jobban kezelik az összetett egészségügyi, társadalmi és gazdasági válságot, mint a déliek.

Magyarországon a nyugati fejlettség beérését már nem csupán nyugati, hanem ázsiai politikai, társadalmi és gazdasági megoldások is segíthetik. A jegybankelnök nem tartja azonban tanácsosnak Kína, Japán vagy Dél-Korea sikeres mintáit célba venni, mert ami nagyban működik, nem biztos, hogy kicsiben is sikeres – így jut el Szingapúrhoz: „miért is ne lehetne a legsikeresebb ázsiai kistigris, Szingapúr az új magyar jövőkép?” – veti fel.

Egy társadalmi modellt azonban nem lehet egészében másolni, így a magyaroknak Szingapúr sikerének lényegét kell megérteniük, sőt újraépíteniük, itt Európában. A lényeget pedig abban foglalja össze a jegybankelnök, hogy Szingapúr egy kivételes földrajzi helyre épített egy igen vonzó világgazdasági logisztikai központot és folyamatosan fejlesztette működését, így a külföldi tőke, technológia és kereskedelem főszereplői számára egyre vonzóbb lett, végül megkerülhetetlenné vált. A titkok titka az, hogy jöttek ugyan válságok, de a modell receptjén nem változtattak. Javították, de nem cserélgették 4, 8 vagy 10 évenként – hangsúlyozza Matolcsy György.

„Szingapúr 25 év alatt, az 1980-as évek végére felzárkózott a fejlett országokhoz, mi csak az elmúlt 10 évben vettük erre az irányt. Érdemes ezért a 2020-as évtizedet újrakezdésként értékelnünk: legalább annyit kell változtatnunk mai működésünkben, mint amit megőrzünk az elmúlt 30 évből” – írja.

Matolcsy György szerint a változtatás iránytűje legyen Szingapúr sikeres modellje, természetesen európai, sőt közép-európai sajátosságokkal!

Ahogy a most már előnyös földrajzi helyzet, a modell másik titka is kiaknázható. A V4, ezen belül Magyarország állandóan javítva működését, tehát a versenyképesség összes tényezőjét, Európa egyik legvonzóbb tőke, technológiai, kereskedelmi, pénzügyi és életminőségi mágnesévé válhat. Már ma is ez a jövőképünk, de az eszközök közül még kihagytuk a szingapúri sikerrecept jelentős részét. Más egészségügyi modellre, életmódra, pénzügyi rendszerre, állami működésre, oktatásra és üzleti szektorra lesz szükség a sikerhez. „Már most is van olyan elem, aminek bevezetésekor Szingapúrra figyeltünk. A 2014-ben indult szingapúri azonnali fizetési rendszer több szempontból is modellértékű volt az MNB számára a hazai azonnali fizetés kidolgozása során” – hozza a példát a jegybank elnöke.

„Szingapúr miniszterelnöke 20 évvel ezelőtt azt mondta nekem, hogy csak két színt kell jól használnotok a sikerhez: a hatalom és méltóság vörös, valamint a vagyon és gazdagság arany színét. Ők jól használták mindkettőt, most rajtunk a sor” – zárja írását Matolcsy György.

(MTI)

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 85 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
__Y__
2021. január 20. 15:16
Szimplán a gazdasági részére gondoltam, hogy az államista balszociság helyett, egy szabadpiaci kapitalista gazdaság működik, aminek a működését nem korlátozza be az állam magas adókkal és a többivel. Az, hogy társadalmi szempontból autoriter e, vagy mennyire avatkozik bele az egy más kérdés.
Janice
2020. május 26. 19:16
Aki Szingapúr miatt sirdogál annak kívánom legyen benne része. Teljes elnyomás, fillérekért dolgoztatás, és ezenkívül :kuss. Igaz vannak dús gazdagok, de a többség nyomorban él.
Berecskereki
2020. május 02. 10:34
,, A szingapúri szabadpiaci gazdaság, ahol az állam csak minimálisan avatkozik be,, Hamis állítás. ,,A politikai hatalmat képviselő Népi Akció Párt és a nép között egyfajta társadalmi szerződés jött létre, melynek a lényege, hogy a gazdasági prosperitás és a jobb életminőség érdekében a társadalom elfogadja az egyéni szabadságjogok csorbulását és a szoros kormányzati kontrollt. Ennek következtében egy speciális, a demokrácia és az önkényuralom jegyeit is magán viselő politikai rendszer jött létre, amelyben az 1959 óta hatalmon lévő kormánypárt szinte egypártrendszerként kormányozza az országot. A politika és a meritokratikus bürokrácia, valamint az üzleti elit összefonódása révén az állam dominanciája látványos, melynek azonban a gazdaságra nézve számos pozitív hatása ismert. A stabil politikai környezet a befektetők számára csökkentette a kockázatot, a hatékony bürokrácia és a törvényesség uralma pedig megkönnyítette az üzletet. A környező országokkal szemben – a szigorú törvényeknek is betudható – rendkívül alacsony bűnözési ráta és a korrupció szinte teljes hiánya szintén a gazdasági prosperitásnak kedvez. Összegezve elmondható, hogy a siker kulcsa, a szingapúri modell pillérei a következők voltak: 1. Befektetőbarát politikai-gazdasági környezet megteremtése, a külföldi segélyek elutasítása, az ország globális versenyképességének megalapozása; 2. Egy állam által vezérelt kapitalista rendszer létrejötte, amely azonban garantálja a magántulajdon védelmét; 3. A törvények uralma, korrupció visszaszorítása, közbiztonság javítása; 4. Egy autoriter kormányzati rendszer és egy hatékony meritokrácián alapuló bürokrácia létrehozása.,, http://www.geopolitika.hu/hu/2018/11/26/a-szingapuri-fejlodesi-modell-megvalositasanak-lehetosegei-szubszaharai-afrikaban-ruanda-peldajan-keresztul/
crydog
2020. április 28. 11:06
Matolcsy az a pénzügy szakember aki - Orbán támogatásával - szembe mert menni a begyepesedett, tekintélyelvű liberál- monetáris rendszerrel. Legalább annyi tizteletet érdemel mint a miniszterelnök. Ehhez a gazdasági teljesítményhez - főleg a Kurcsény féle kataszrotrofális állapotok után - kellett egy elszánt "bankár" aki nem restelt fityiszt mutatni a globális pénzuralomnak, és már utakon vezetni a gazdaságot. Megérte. Csak erős, stabil gazdasággal élhettük túl ezeket a válságokat. Respect Matolcsynak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!