Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség – kínai politológus a Mandinernek
Milliók tájékozódnak az Eric Li által alapított híroldalról; a politológus most elmondta, hogyan lehet Magyarországnak is nagy szerepe a világban.
Január 15-én írják alá a részleges kereskedelmi megállapodást Kínával a Fehér Házban, jelentette be Donald Trump amerikai elnök a Twitteren kedden.
Az elnök nagyon széleskörű és átfogó részleges megállapodás aláírásáról írt, megemlítve, hogy a ceremónián magas rangú kínai tisztségviselők lesznek jelen.
Egyben bejelentette azt is, hogy egy későbbi időpontban Kínába utazik, ahol a megállapodás következő szakaszáról kezdi meg a tárgyalásokat.
Várható kínai látogatásának időpontjáról Trump nem tett említést.
Az amerikai sajtó hétfőn a Hongkongban megjelenő South China Morning Post című lapra hivatkozva jelentette, hogy az aláírási ünnepségen a kínai delegációt Liu He miniszterelnök-helyettes, Peking főtárgyalója vezeti majd.
Donald Trump először október elején jelentette ki újságíróknak, hogy Washington és Peking megállapodott a részleges kereskedelmi egyezmény alapvető elveiben, amelyek az amerikai agrártermékek kínai exportjára és a szellemi tulajdon védelmének egyes kérdéseire vonatkoztak. Az elnök akkor azt jelezte, hogy heteken belül aláírják a megállapodást, erre azonban nem került sor.
December elején Washington és Peking bejelentette, hogy megegyezés született a vámok csökkentéséről és az amerikai mezőgazdasági árucikkek Kínába irányuló exportjának növeléséről. Elemzők szerint e bejelentés jelezte, hogy hamarosan sor kerülhet a részleges kereskedelmi egyezmény aláírására.
A megállapodás részeként az Egyesült Államok lemondott azon tervéről, hogy 156 milliárd dollár értékben további vámokat vessen ki kínai termékekre, köztük okostelefonokra, játékokra és elektronikai cikkekre, egyúttal mintegy felére csökkenti a szeptember 15-én 120 milliárd dollár értékben kivetett vámokat. Amerikai sajtóértesülések szerint viszont érvényben maradnak a mintegy 250 milliárd dollár értékű kínai gépekre, bútorokra és faárukra, valamint elektronikai termékekre kivetett, 25 százalékos pótvám.
A kereskedelmi megállapodások megkötése Donald Trump egyik fontos választási ígérete volt a 2016-os elnökválasztási kampányban. Felmondta a Kanadával és Mexikóval érvényben lévő, és szerinte az Egyesült Államokra nézve hátrányos Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezményt (NAFTA), és az idén decemberben aláírták a három ország új kereskedelmi egyezményét, amelyet az amerikai képviselőház kétpárti támogatással meg is szavazott.
(MTI)
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.