Szerb elnök: Nem vagyok Aszad, én nem fogok elmenekülni!
Az újvidéki tragédiát követő tüntetések mögött a nyugati hatalmakat sejti Aleksandar Vucic szerb államfő.
Harmincmillió euró értékű alapot hoz létre a magyar kormány, amelyből magyar vállalatok szerbiai és nyugat-balkáni beruházásait tudja támogatni, vissza nem térítendő forrásokkal – mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára kedden a közép-szerbiai Ariljében.
A politikus egy magyar és szerb beruházással felépülő málnafeldolgozó üzem alapkőletételén vett részt. Kiemelte: a magyar kormány több mint harmincmillió eurós alapjának köszönhetően várhatóan hasonló üzemek egész sora épülhet meg a következő két-három évben.
Üzleti együttműködés szempontjából a jövőben is várhatóan a mezőgazdaság és a mezőgazdasági feldolgozóipar, illetve az élelmiszeripar lesz az a terület, ahol a két ország össze tud fogni – tette hozzá.
Az ariljei üzem egy magyar és egy szerb magánvállalkozás együttműködésének köszönhető, ehhez viszont a politikának kellett megteremtenie az alapot – hívta fel a figyelmet Magyar Levente.
Rámutatott, hogy a jó magyar-szerb kapcsolatoknak köszönhetően Európa egyik legnagyobb infrastrukturális beruházást hajtja végre a két ország közösen, sorra nyílnak a határátkelők, a gazdaságok egyre inkább egymásba fonódnak, a magyar kormány támogatásával az elmúlt két évben 80 milliárd forintnyi beruházás valósult meg a Vajdaságban, a magyar vállalatok pedig most már túlléptek a Vajdaságon, és megjelentek Közép-Szerbiában is.
Branislav Nedimovic szerb mezőgazdasági miniszter a helyszínen úgy fogalmazott: a gyümölcsfeldolgozás és a kivitel mentheti meg a szerb mezőgazdaságot. Véleménye szerint a nyersanyagok piaca mindig bizonytalan, hiszen nem lehet előre tudni, mennyi friss gyümölcsöt tud felvenni a hazai és a külföldi piac, ám a feldolgozott árut mindig lehet értékesíteni, és a vonatkozó szerződések is biztosabbak.
A tárcavezető elmondta, hogy először gyümölcspüré és -koncentrátum készül majd a szerbiai üzemben, amelynek a további feldolgozása Magyarországon történik majd, de a végső cél az, hogy a teljes feldolgozás az ariljei üzemben legyen. A térségben a legnagyobb hozamú gyümölcs a málna, a gyárban emellett szederből, meggyből, szilvából és őszibarackból állítanak elő termékek. Az új üzemben óránként tizenkét tonna gyümölcsöt tudnak majd feldolgozni.
A közép-szerbiai üzem felépítésének terve 2016-ban a magyar és a szerb kormány együttes ülésén született meg. A két kormányfő akkor abban egyezett meg, hogy a Vajdaságon túlra is kiterjesztik azt a gazdaságfejlesztő programot, amely a Vajdaságban már eredményeket hozott.
(MTI)