A magyarok vagyona nőtt a legnagyobbat a V4-ek között

2019. január 16. 20:48

Magyarországon nőtt legnagyobb mértékben a háztartások GDP-arányos nettó pénzügyi vagyona a többi visegrádi országgal összehasonlítva a válság óta – áll a Századvég Gazdaságkutató Zrt. legújabb elemzésében.

2019. január 16. 20:48
null

Kitértek arra: a háztartások nettó pénzügyi vagyona a pénzügyi eszközök és források GDP-arányos különbségeként mérhető.

Magyarországon egyrészt 2008-hoz képest 2017-re jelentősen nőtt a háztartások pénzügyi eszközeinek értéke,

amely döntően a lakosság jövedelmi helyzetének javulásával, megtakarításainak növekedésével magyarázható, másrészt csökkent a háztartások hitelállománya.

A gazdaságkutató szerint a két folyamat eredményeként a háztartások nettó pénzügyi vagyona GDP-arányosan közel kétszeresére emelkedett, és már jelentősen meghaladja a V4 országok azonos mutatóit, továbbá magasabb, mint amit 2008-ban Németországban mértek.

Míg tehát Magyarországon a háztartások nettó pénzügyi vagyona a GDP 58,8 százalékáról 105,9 százalékára emelkedett,

addig ez az adat Csehországban a GDP 58,7 százalékáról 80,1 százalékára, Lengyelországban 41,6 százalékáról 65,3 százalékára, Szlovákiában 30,3 százalékáról 39,1 százalékára, míg Németországban a GDP 100,1 százalékáról 126,1 százalékára nőtt.


A háztartások nettó pénzügyi vagyonának (GDP arányában) és a gazdaság fejlettségének (egy főre jutó GDP, PPS) alakulása a V4 országokban és Németországban (2008 és 2017)

Forrás: Századvég.


A régióban jelentős mértékben emelkedett a háztartások pénzügyi eszközeinek (megtakarításainak) GDP-arányos értéke: Csehországban 24,1 százalékponttal (87,8 százalékról 111,9 százalékra), Lengyelországban 28,9 százalékponttal (72,3-ról 101,2 százalékra), Szlovákiában 28,7 százalékponttal (52,9 százalékról 81,6 százalékra), Németországban 19,5 százalékponttal emelkedett (159,3-ről 178,8 százalékra).

A magyar háztartások pénzügyi eszközeinek 2008 és 2017 közötti jelentős, 29,1 százalékpontos GDP arányos növekedése (99,0 százalékról 128,1 százalékra) döntően két okkal magyarázható. Egyrészt markánsan emelkedett a lakosság állampapír-állománya (GDP arányos 5,3 százalékról 13,8 százalékra),

másrészt a magyarok részvényeinek és részesedéseinek értéke nőtt kiemelkedően (GDP arányosan 35,5 százalékról 54,7 százalékra).

Az elemzésből kiderül: a magyar háztartások eladósodottságát a V4 országokkal és Németországgal összehasonlítva látható, hogy a 2017 végi érték jelentősen alacsonyabb a 2008-as túlzott eladósodási szinthez viszonyítva, továbbá jóval kisebb a többi visegrádi országban 2017-ben mért szintnél. Németországban magas eladósodottsági szint mellett egy csökkenő GDP arányos háztartási hitelállomány érzékelhető.

Az elemzés szerint a magyar háztartások GDP-arányos hitelállománya jelenleg elmarad a régiós átlagtól. A Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által is kalkulált, a hosszú távú trendtől való eltérést jelző hitel/GDP-rés mutató jelentős hitelállomány bővülést tenne lehetővé.


Háztartások GDP-arányos hiteleinek alakulása

Forrás: Századvég.


Fontos azonban, hogy a háztartások betartsák a hitelek felvételekor az MNB adósságfék szabályozását, illetve minél hosszabb időtávra rögzítsék hiteleik kamatát ezzel is csökkentve a hitelfelvétel kockázatát és elkerülve a devizahitelezés eredményeként látott problémákat – mutat rá a Századvég összegzése.

(MTI)

Összesen 71 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hartnesz
2019. október 29. 17:42
Persze mert nekünk a legalacsonyabb a GDPnk... :)))
twist
2019. június 18. 20:11
Hiába próbálkozol,a tényekkel nehéz vitatkozni. Tudom, nektek az a jó, ha minél rosszabb. Elég szar lehet szembesülni a valósággal.
flesh ripper
2019. május 06. 17:32
Minden tiszteletem azoké, akik 2019-ben is végtelen türelemmel, tényadatokkal, közgazdasági evidenciákkal, észérvekkel próbálják meggyőzni azokat a fanatikus hülyéket, eszelős idiótákat, akik szerint, az Orbán-éra valósága: hatmillió ember mélyszegénységben, kétmillió éhező gyermek, pusztuló ország, gazdasági apokalipszis..., no meg véres és korrupt parancsuralmi rendszer, a Gyurcsányi-Bajnai aranykorhoz képest. Jellemzően éppen azok a legmegveszekedettebb önkéntes kretének, a virtigli lumpenprolik, akik az LQró antivilágában, valóban éheztek - nyilván, zömében akkor is érdemeiknek megfelelően. Persze, manapság ők is sokkal jobban élnek, az általános életszínvonal-növekedésnek megfelelően, persze, jóval több zsírt, alkoholt, nikotint, cukros ivólevet fogyaasztanak mint bármikor, a magyar történelem folyamán. Ettől annyira agresszívek, ettől az energialökettől dühöngenek annyira látványosan, csapkodják magukat a földhöz, hörögnek, sziszegnek, káromkodnak..., Sajnos, ez a felgyülemlett toxikus düh, náluk, valóban az Orbán-kormány jótéteinek tulajdonítható...Több a pénz, több a pia, a bagó, a gyogyó, a kristály, a por, az energiaital, a cukrozott kátránylé, a chips, a hájkrém, kevesebb a rezsi-költség, többet lehet fetrengeni, fórumozgatni, internetezni, pultoknak támaszkodni, lődörögni, tüntikézni.
balbako_
2019. március 08. 09:41
X
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!