Furcsa kényszerhelyzet: az orosz-ukrán háború kitörése óta a 18 évnél idősebb férfiak nem mehetnek haza, így szeretteik utaznak ki hozzájuk, hogy együtt tölthessék az ünnepeket.
„Boldogok, akik békét teremtenek, mert ők Isten fiainak neveztetnek” (Máté 5, 9)
Elhúzódó háború, magyartalanítási kísérletek, nyelvtörvény, válság, a magyar iskola igazgatójának kálváriája, Baloga-klán, zászló és himnusz tiltása, turul szobor eltávolítása – egy biztos:
a kárpátaljai Munkács városának magyar közösségére finoman szólva rájárt a rúd az elmúlt esztendőben.
A munkácsi magyarokat azonban nem abból a fából faragták, hogy csak úgy feladják, s megadják magukat az ukrán provokációnak. Töretlenül kitartanak, harcolnak jogaikért, összegyűlnek és közös eseményeket szerveznek. Nincs ez másként most, decemberben, advent és karácsony idején sem. Sőt...
Lapunk megkereste Popovics Pált, a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola pedagógusát, hogy megtudjuk, miként készülnek a karácsonyra a meghurcolt iskola diákjai, illetve – tágabban véve – a munkácsi magyar közösség. „Az utóbbi időben az iskolában, az igazgatóváltástól függetlenül sem állt meg az élet. Az ukrán vezetés ellenére is a tanáraink tették a dolgukat, csinálták, amit jónak láttak az osztályokon belül. Így minden kollégánk lelkesen készítette és készíti fel a diákokat a különböző karácsonyhoz kötődő alkalmakra” – fogalmaz lapunknak Popovics Pál.
A Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola diákjai három felekezethez tartoznak, s ki-ki a saját gyülekezetének ünnepi műsoraiból veszi ki a részét. A református gyerekek például a Református Gyülekezet karácsonyi műsorát tervezik,
míg a katolikusok betlehemes-játékkal készülnek, amit Szenteste, az éjféli vigília előtt fognak bemutatni.
A középiskolai tanár elárulja: a diákok ezen kívül tartanak még osztálykarácsonyokat is, és a szülőknek is készülnek némi műsorral.
„Mi, tanárok is hangolódunk természetesen – ki szervezőként, ki résztvevőként. Aki lelkiekben is fel szeretne készülni a karácsonyra, annak is megvan rá a lehetősége” – mondja a pedagógus.
Popovics Pál kiemeli: a munkácsi magyarság megkapta a Mikulás és karácsony ünnepe közötti időszakban a lehető legnagyobb ajándékot – azt a bírósági döntést, amellyel visszahelyezték a II. Rákóczi Ferenc Középiskola magyar igazgatóját.
Ezzel tulajdonképpen visszakaptuk az iskolánkat is”
– jegyzi meg lelkesen.
„A munkácsi magyar közösségnek már hosszú ideje van egy nagyon szép karácsonyi alkalma: ez a Munkácsi Magyarok Karácsonya, ahol a helyi magyar közösség különböző egyesületei és intézményei együtt ünnepelnek, s egy szép műsorral ajándékozzák meg az itt élőket” – meséli a pedagógus.
Hozzáteszi: amíg nem volt háború, addig a karácsonykor hazaérkezőknek is volt egy találkozási lehetősége a helyben élőkkel. Mint Popovics Pál fogalmaz: ez mindig nagyon szép volt. „Ám sajnos a háború kitörése óta nem jöhetnek haza a tizennyolc évnél időseb férfiak.
Azok a diákok és családapák, akik Magyarországra menekültek a sorozás elől, sajnos nem tudnak velünk ünnepelni.
Most egy olyan furcsa helyzet állt elő, hogy míg évtizedeken keresztül a karácsonyi ünnepekre hazajöttek a kint dolgozó és tanuló fiatalok és idősebbek, addig most az itthon maradt családtagok mennek hozzájuk, hogy együtt lehessenek karácsonykor” – magyarázza.
Popovics Pál elmeséli, hogy a cserkészek is készülnek az ünnepekre, a Munkácsi Cserkészcsapat tagjai minden évben kézműves-foglalkozást tartanak, ahol mézeskalácsokat készítenek, amelyeket a Munkácsi Magyarok Karácsonyán részvevőknek ajándékoznak. „Szintén hagyományos rendezvénye a cserkészeknek, hogy Salánkon átadják a Betlehemi Békelángot. A Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség központi lángátadó ünnepségére az idei évben 2023.december 17-én került sor salánki görög katolikus templomban” – magyarázza a pedagógus.
Bár idén az Izrael és a Hamász között dúló háború miatt felmerült annak lehetősége, hogy nem érkezik Betlehemből békeláng a világ számos pontjára, végül Budapestre és onnan a határon túli magyar területekre – így Erdélybe, Felvidékre és Kárpátaljára – is eljutott a béke lángja.
A hagyományoknak megfelelően tehát idén is szerencsésen megérkezett hát Kárpátaljára a Betlehemi Békeláng, amelyet a három történelmi egyház évről-évre felváltva fogad.
A Kárpátaljai Magyar Cserkészek Szövetsége által szervezett lángfogadó és átadó ünnepségre idén is a Salánki Görögkatolikus Egyházközség templomában került sor. A salánki egyházközség hívei mellett a rendezvényen részt vettek a helyi önkormányzat és a történelmi egyházak képviselői, a magyar külképviselet munkatársai, illetve a munkácsi, beregszászi, benei, rákosi, újlaki és csapi cserkészek is.
A lángot a Csapi 3-as Számú Gróf Széchenyi István Cserkészcsapat őrizte és hozta el Budapestről Kárpátaljára. Popovics Pál – aki a Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség elnöke is egyben – beszédében kiemelte, hogy a láng idén is hosszú utat tett meg,
hiszen egy háborúban álló országból egy másik háborúban álló országba kellett eljutnia.
„A betlehemi láng olyan helyről érkezett, amely valamikor a béke szigete volt” – emelte ki Demkó Ferenc, a munkácsi görögkatolikus egyházmegye püspöki helynöke, majd hozzátette: „ezt a békelángot most nekünk kell őriznünk”.
„A betlehemi csillag azt az üzenetet hozta a világunkba, hogy elérkezett a világosság ideje” – fogalmazott Balogh Attila, a salánki református gyülekezet lelkipásztora. Az ünnepi lángfogadó és átadó ünnepség végén a jelenlévők átvették a Betlehemből érkezett lángot és hazavihették otthonaikba, hogy fénye világosságot hozzon családjaik életébe.
Betlehemi Békeláng
Idén 35 éve, hogy világszerte a cserkészek végzik a Betlehemi Békeláng elosztását. A Békelángot a betlehemi barlangkápolna gyertyájáról gyújtja meg minden évben egy felső-ausztriai gyermek, ott, ahol a hagyomány szerint a karácsonyi kisded született. Onnan repülővel jut el a Láng Ausztriába, ahonnan a cserkészek segítségével terjed el az egész világon.
A cserkészek idén is hazavitték lakóhelyeikre a Lángot, mely most már egész Kárpátalján világít, s várja a karácsonyt, hogy mindenkihez eljuthasson, s felébressze a szívekben azt a fényt, meleget és örömet, amit a földre lépő Isten Fia hozott el nekünk.
A tanár megjegyzi: mostanra hála Istennek alábbhagytak atrocitások Munkácson.
„Eddig – főként politikai okok miatt – a városvezetés volt az, amely erősen jelét adta annak,
hogy mi az ő szemükben nem vagyunk egyenrangú polgárai Munkácsnak.
A turulmadár levétele, a magyar iskola körüli akciózások, az igazgatóleváltás, és a hozzánk nem kötődő – sőt, velünk szemben álló igazgató kinevezése – mind-mind olyan lépések, amelyek bántóak voltak ugyan, de a magyar embereket és közösségeket tettlegesen Istennek hála nem bántották” – mondja Popovics Pál.
Nyitókép: A Békeláng fogadása Kárpátalján tavaly, fotó: Kiszo