Szinte az összes mai rendszer működésének az adattovábbítás az alapja. Sokan próbálják különféle megoldásokkal elérni, hogy a lehető legkisebb részecskéket használják fel tároláshoz és továbbításhoz.
A Cambridge Egyetem kutatói mexikói és görög kollégáikkal a folyamatot felgyorsító módszert azonosítottak. Pici elektrooptikai kapcsolójukkal (a világítórudakban lévő folyadékhoz hasonló) folyékony fényt hoztak létre, amin módosítani is tudnak.
„Elérjük a tranzisztorok alsó mérethatárát, és a folyékony fényen alapuló elektronika lehet az egyik hatékony megoldás” – nyilatkozta a kutatásról szóló tanulmány egyik szerzője, Hamid Ohadi.
A mostani adattovábbítás elektromosság és száloptika kombinációjával valósul meg. Kezdeti fázisban a félvezető chipek elektromos töltését használják információfeldolgozáshoz. Ezt követően optikai kábelek segítségével külön vonalon, fénnyel továbbítják a feldolgozott információt. Az elektromosságot az optikai kábel előtt alakítják fénnyé.
Ezt a folyamatot gyorsítaná fel a Cambridge Egyetem. Kulcsa az elektro-optikai átalakítás idejét lerövidítő hibrid részecske, az úgynevezett polariton. Sok polaritont egymástól egyenlő távolságra helyeztek el, és elérték, hogy a folyékony fény az óra járásával és azzal ellentétesen is terjedjen. A polariton-kapcsoló ugyanis egyetlen parányi eszközben egyesíti az elektronika és optika legjobb tulajdonságait, így éri el, hogy minimális energiafelhasználás mellett is rendkívül gyorsan terjedjen a fény.
A kísérletet extrém alacsony hőmérsékleten, -100 fok alatt kivitelezték, de a kutatók szerint hasonló eredmény érhető el szobahőmérsékleten is.