Digitális transzformáció címmel szervezett közös konferenciát a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ). A digitalizáció társadalmi hatásait kutató rendezvényen az MTA és az IVSZ együttműködési megállapodást írt alá, amelyben az Akadémia az üzleti szférával fog össze.
Miközben a digitális forradalom nem egy jövőbeni kilátás, hanem egy már zajló folyamat, arról többféle szcenárió is létezik, hogy milyenné válik a világ a következő években. A digitalizáció felgyorsulása miatt bekövetkező változások mind az üzleti, mind a tudományos és a társadalmi életet nagymértékben befolyásolják. Ennek megértésére, elemzésére, bemutatására fogott össze az IVSZ és az MTA a most induló, de még két további eseményt felvonultató sorozattal.
Hogy mi történik a negyedik ipari forradalom után, azzal kapcsolatban egyelőre sok a kérdés, és a feltételezés. Hogyan alakul a jövőben a gép-ember viszonya, hogy a társadalom, az egyén és vállalat szintjén mit jelent a digitális transzformáció, illetve hogy míg a technológia fejlődése exponenciális, addig az egyén hogyan élhet továbbra is lineáris életet?
Digitális nagyvállalatok uralkodnak majd, vagy olyan lesz a világ, mint egy globális digitális bazár? Esetleg a digitális vadnyugat köszönt ránk, vagy a tökéletesnek látszó „digitópia” (digitális utópia) felé haladunk? Ezek valószínűleg nem párhuzamos univerzumok, hanem szerencsés esetben egymást követő fejlődési fázisok, és egyik sem válik szélsőségessé.
A kérdések adottak, a válaszokat keressük.
„A digitalizáció alapján megvalósuló változások hatásának folyamatelemzése Magyarországon fokozottabb figyelmet kíván – hasonlóan az Európai Unión belül tapasztaltakhoz –, ennek előmozdítása érdekében jön létre az IVSZ és az MTA között a partneri kapcsolat, amelyről ma együttműködési megállapodást írt alá a két szervezet” – mondta el a konferencián Laufer Tamás, az IVSZ elnöke. Hozzátette: „az esemény és a téma kiemelkedő jelentőségű, mert a társadalom és a gazdaság csak a digitális transzformáció adoptálásán keresztül érheti el céljait.”