Itt a Nagy Egyórás Kovács Antal Portréinterjú!

2013. március 06. 09:55

Az Ozone Network Egyenlítő című műsorának vendége volt Kovács Antal sommelier, a Pinceáron.hu tulajdonosa, aki rengeteg dologról beszél: szakmai múltjáról, a sommelier-k munkaköréről, a technológiai és a kézműves borok közti különbségről.

2013. március 06. 09:55

Kovács Antal sommelier volt a vendége az Ozone Network közel egyórás Egyenlítő című műsorának. A Pinceáron.hu tulajdonosa rengeteg dologról beszélt, a legtöbbet a kézműves és a technológiai bor közti különbségről kérdezte a műsorvezető.

A technológiai bor Kovács Antal elmondása szerint úgy készül, hogy a termelő felméri a piaci igényeket: milyen színű, illatú, ízű bort vár a fogyasztó egy-egy szőlőfajtára, és annak borára lebontva, és ennek megfelelően gyártja le a bort. „Ez úgy lehetséges, hogy napjainkra több mint háromezer, egyébként engedélyezett adalékanyagot adhat a termelő a borához annak érdekében, hogy a bor piacos legyen. Szín, aroma, ízfokozók, fajélesztő, stabilizálószerek, más növényekből kivont tanninok, gumiarábikum, E-anyagok, festékek. Csomó olyan dolog kerül bele a borba, ami eredetileg nem volt benne a szőlőben” – fogalmazott Kovács Antal a műsorban.

Ma a világban és itthon is a forgalomba hozott borok legalább 99 százaléka technológiai bor, így Kovács Antal, aki szerint ennek oka az, hogy ezek a borok könnyen eladhatóak, hiszen megfelelnek a közízlésnek: könnyen felismerhető ízeket, színeket, illatokat varázsolnak beléjük a termelők. „Olyan bort kínálnak a fogyasztónak, amin nem kell gondolkodni. Ha rá van írva a hátcímkére, hogy ennek a bornak az aromája a feketeribizlire emlékeztet, akkor beleszagolva árad belőle a feketeribizli” – mondta Kovács Antal, aki szerint a technológiai borok alternatívái »a borok«, vagyis a csak szőlőből készült, általa kézművesnek nevezett borok.

A kézműves bor nem más, mint tisztán, szőlőből, mindenféle adalékanyagtól mentesen világra segített bor Kovács Antal szerint. Ezeket a borokat nem a piaci igények határozzák meg, hanem fordítva: ezek ízlést formálnak és igényt teremtenek. „Az ilyen bor nem úgy születik, hogy a fogyasztó mondjuk a cabernet sauvignontól azt várja, hogy feketeribizli illata legyen, ezért azt beleteszik. Itt a stílust a termőhely, a talaj, a klíma, az időjárási viszonyok, a napsütéses órák száma, a csapadék mennyisége és eloszlása, a termőhely kitettsége határozza meg, a borász pedig alárendeli magát a természet akaratának, és annak az évnek a terméséből olyan bort hoz világra manipulálás nélkül, ami annak az évjáratnak a megismételhetetlen lenyomata lesz” – így a sommelier.

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pierre bayle
2013. március 10. 22:18
A kies hazánkban eluralkodó bor-sznobizmusnál semmi nincs, mi visszataszítóbb.
bolá
2013. március 06. 11:39
A bortól én is azt várom, hogy bor legyen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!