Cigánynak lenni ma Magyarországon

2010. június 22. 14:21

Fliegauf Benedek hónapok óta járja az országot és amatőr cigány szereplőket keres következő, Szállnak a varjak munkacímű filmjéhez, mely a közelmúlt romagyilkosságait dolgozza fel egy egyszerű cigány család egy napján keresztül. A rendező szerint manapság romának lenni Magyarországon már önmagában is maga a borzongás.

2010. június 22. 14:21

Eddig annyi tudható a filmről, hogy a közelmúlt cigány gyilkosságait dolgozod fel benne.

Ez a film egy cigány család egy napját mutatja be, kora hajnaltól késő éjszakáig. Átlagos nap telik el, semmi különös nem történik, csak a szokásos: gyilkosok portyáznak a környéken, és cigányokra vadásznak. Amikor történetünk kezdődik, addigra mindez már megszokott a környék lakói számára. A félelem annyira része a mindennapoknak, hogy már semmi különös sincs benne. Cigánynak lenni ma Magyarországon sokszor már önmagában is maga a borzongás. A gyilkosságok pusztán látványos kisülések. Az igazi feszültség sokkal mélyebbről ered: a hétköznapok szövedékéből. Talán ez az oka, hogy ez a realista anyag szinte önmagától pszichothrilleré szerveződött. Nem sokat kellett rajta szerkeszteni. Egy ilyen filmben a suspense nem egy megvalósításra váró forgatókönyvírói feladat, hanem a rasszizmus természetéből fakadó mintázat, amit egyszerűen ábrázolni kell.

Hogyan született meg a film alapötlete, és mennyiben illeszkedik a valós eseményekhez a történet?

Én három éve Németországban élek a családommal, és januárban azért jöttünk haza átmenetileg, hogy ezt a filmet elkészítsem. Nagyon megrázott ez a merényletsorozat, nem tudtam nyugton maradni, úgy éreztem, valamit csinálnom kell. Az aktuális filmterveimet leállítottam, a felkéréseket visszamondtam. Hazajöttünk, és azóta gyakorlatilag cigányok között élek. Kollégáimmal hónapok óta járjuk az országot, helyszínt, és szereplőket keresünk, válogatunk. Az alapötletet oda vezethető vissza, hogy amikor tavaly az Északi-tengernél a Womb-ot forgattam, az egyetlen kapcsolatom az volt Magyarországgal, hogy a Mozgó Világot olvastam. Tábori Zoltán cigány gyilkosságokat bemutató szociográfiái nagyon mélyre mentek. Ő egyébként azóta a film konzultánsa.

Kik a film főhősei?

A film hősei egyszerű romák. Egy középkorú anya egyedül neveli tizenegy éves fiát, és bimbódzó kamasz lányát. A nő magatehetetlen apját ápolja, és közben takarítóként dolgozik, a kamaszlány iskolába megy, a kisfiú a környéken csavarog. Útjaik napközben szétválnak tehát, és az lesz a kérdés, hogy találkoznak-e még.

Hogyan válogattad a szereplőket, kik ők?


A szereplőválogatás lassan öt hónapja tart. Iskolákba, cigánytelepekre járunk. Válságövezetekbe, ahol kifejezetten nagy az etnikai feszültség, mint például Ózd, Miskolc környéke, éppen úgy elmegyünk, mint - mondjuk - az ezekhez képest idilli Alföldre. Nagyon intenzív élmény. Egyik pillanatban vidám cigányokkal beszélek, akik a falu főútján kertészkednek, a másikban meg a pokol hetedik körében találom magam, egy iskolában, ahol arra kérdésre, hogy mi leszel, ha nagy leszel, azt válaszolja egy roma kisfiú, hogy rokkantnyugdíjas. És nem viccel.”

 

Fotó: Lovasi Zoltán (Origo)

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
árgyélus
2010. június 23. 07:22
van valami amit soha nem fogunk elfelejteni. http://www.fn.hu/tudomany/20100311/ne_feljetek_magyarok/
miloka
2010. június 22. 20:46
Elég mélyen ismerem ezt a problémát. De én nem vagyok annyira optimista ezen a téren. Inkább csak bizakodom.
bambuci
2010. június 22. 16:55
Vajon akinek nincs pénze pár zacskó vetőmagra, h termeljen egy kis zöldséget a kertjében, annak honnan van ilyen klassz biciglire?
Necro
2010. június 22. 16:36
Szerintem, az átlagembernek herótja van a témától, pár tapsikoló megélhetési jogvédőn kívül nem fogja megnézni senki. Végletekig erőltetett végtermékre számíthatunk. Vajon zsíros állami támogatás lesz-e a jelenlegi kormánytól is ilyenekre?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!