250 izraeli cég után földgáz is jöhet – Netanjahu Budapestre jön és új szintre emeli a kapcsolatokat

Nemzetközi körözés ide vagy oda: Netanjahu vasárnapig vendég lesz Magyarországon.

Az európai emberi jogok aláásásával vádolják Magyarországot.
Egyre nagyobb a felháborodás a liberális szervezetek és politikusok között Benjamin Netanyahu eheti budapesti látogatása miatt. Ahogy arról a Mandiner is beszámolt az izraeli miniszterelnök szerda este érkezik hazánkba, hogy tárgyalásokat folytasson Orbán Viktor miniszterelnökkel, többek között gazdasági kérdésekről is.
Ezt is ajánljuk a témában
Nemzetközi körözés ide vagy oda: Netanjahu vasárnapig vendég lesz Magyarországon.
A látogatás hírére azóta sorra érkeznek a különböző felháborodott liberális reakciók. Legutóbb a – Soros-hálózat támogatásával fémjelzett – Amnesty International követelte, hogy tartóztassák le az izraeli miniszterelnököt az általa elkövetett „háborús bűnök” miatt. Erika Guevara-Rosas, az Amnesty International globális kutatásért, érdekérvényesítésért és politikáért felelős vezetője szerint
a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tagállamaként Magyarországnak le kell tartóztatnia Netanjahut, ha az országba utazik, és át kell adnia a bíróságnak.
Bármely olyan utazás, amelyet az ICC tagállamába tesz, és amely nem végződik a letartóztatásával, felbátorítaná Izraelt arra, hogy további bűncselekményeket kövessen el a palesztinok ellen a megszállt palesztin területeken”.
Az Amnesty közleménye hozzátette, „Netanyahu bejelentett látogatását cinikus kísérletnek kell tekinteni az ICC és munkájának aláásására, és sértés az ilyen bűncselekmények áldozatai számára, akik a Bíróságtól várják az igazságszolgáltatást. [Netanyahu] magyarországi meghívása a nemzetközi jog megvetését mutatja, és megerősíti, hogy az ICC által körözött állítólagos háborús bűnösök szívesen látottak az Európai Unió egyik tagállamának utcáin”.
„Az európai és a globális vezetőknek véget kell vetniük szégyenletes hallgatásuknak és tétlenségüknek, és fel kell szólítaniuk Magyarországot, hogy tartóztassa le Netanyahut a látogatás során, amely gúnyt űzne Izrael gázai népirtása, a megszállt palesztin területek más részein elkövetett háborús bűnei és az általa ellenőrzött jogokat gyakorló valamennyi palesztin ellen irányuló, megrögzött apartheid rendszere szenvedéseiből” – írták.
2024. novemberében a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) múlt héten elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant korábbi védelmi miniszter ellen. Magyarország viszont nem az egyetlen uniós ország, amely eddig kifejezetten kijelentette, hogy ellenszegül a bíróság utasításának. Azóta Franciaország, Németország, Olaszország Lengyelország és Ausztria vezetői is kijelentették, illetve utaltak arra, hogy nem tartóztatnák le Benjamin Netanyahut, ha országukba utazna. Az Egyesült Államok szankciókat is léptetett életbe az ICC ellen. Az ICC joghatóságát többek között nem fogadja el az Egyesült Államok mellett Oroszország és Kína sem.
Az európai emberi jogok aláásásával vádolja Magyarországot az EUobserver is. A portál szerint egyes uniós fővárosok a látogatást a transzatlanti egység elleni támadásnak tekintik.
Szégyenletes Magyarország részéről, hogy figyelmen kívül hagyja saját [ICC] kötelezettségeit”
– nyilatkozta H.A. Hellyer, a Royal United Services Institute nevű londoni agytröszt munkatársa a portálnak.
Korábban már több liberális politikus támadta Magyarországot az izraeli miniszterelnök látogatása miatt. Nicola Fratoianni, az olasz AVS (Zöldek és Baloldaliak Szövetsége) politikusa szerint, amit Magyarország csinál az „egy újabb elviselhetetlen sértés”. Megjegyezte, nincs több idő a halogatásra, és reméli, hogy ebben az értelemben a haladó politikai erők is világosan megnyilatkoznak majd.
Érdekesség az ICC elfogató parancsa kapcsán, hogy Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter 2023 márciusában arra a kérdésre, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyészének elfogatóparancsára letartóztatnák-e Magyarországon Vlagyimir Putyint – aki ellen az izraeli miniszterelnökhöz hasonlóan elfogató parancs van érvényben – azt válaszolta: Magyarországon a magyar jogrendnek tudnak érvényt szerezni, ez alapján nem tudnák letartóztatni az orosz elnököt, mert nincs kihirdetve az ICC-statútum. Hozzátette: dualista alapon állunk, nemzetközi egyezmény elfogadása önmagában nem válik a belső jog részévé, csak ha kihirdetik, ami azért nem történt meg, mert a magyar Alaptörvénnyel ellentétes az egyezmény. Putyin az elfogatóparancs kiadása óta egyébként már tett látogatást ICC-s országban, Mongóliában azonban nem tartóztatták le.
Nyitókép: MTI / Koszticsák Szilárd
Ezt is ajánljuk a témában
Az ICC 124 tagállama kénytelen vagy köteles lesz letartóztatni Netanjahut, amennyiben belépnek a területükre.
***