Európa 2022 óta nem érti, és nem talál megfelelő választ az orosz agresszióra
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/8DcK4nHlKc9eAmx14fSAqCzQVITMSAeedfzTaKqPRuc/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzQ1ZTExMTgzNDYxYjQ1ZDQ5MzZkODgyZjA0NzY5NTcz.jpg)
Az Ukrajna számára adott ultimátum óta az a benyomásom, hogy Európa Trumpot sem érti, aki piaci handlé módjára beszél és gondolkodik.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/8DcK4nHlKc9eAmx14fSAqCzQVITMSAeedfzTaKqPRuc/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzQ1ZTExMTgzNDYxYjQ1ZDQ5MzZkODgyZjA0NzY5NTcz.jpg)
Vitalij Klicsko kijevi polgármester érintettsége egyelőre nem merült fel, ugyanakkor az ukrán sajtó szerint elég valószínűtlen, hogy nem tudott a korrupciós hálózatról.
Ukrajna történetének egyik legnagyobb földmutyiját leplezték le a korrupcióellenes hatóságok Kijevben – írta a Korrespondent ukrán hírportál. A lap beszámolója szerint a politikai pártokon átívelő korrupciós hálózat a főváros legértékesebb építési telkeit játszotta át oligarcháknak, miközben képviselők, hivatalnokok és tisztviselők egy csoportja mesés vagyonra tett szert.
Az ukrán Korrupcióellenes Ügyészség (NABU) és az Országos Korrupcióellenes Iroda (SAPO) február 6-án tartott nagyszabású házkutatást a kijevi városházán a „Tiszta Város” nevű vizsgálat részeként. A nyomozók a földhivatal irodáit vették célba, ahol
6 millió dollár, 600 ezer euró, és 800 ezer hrivnya készpénzt találtak bevásárlózacskókba és kartondobozokba rejtve.
Az ügyészség arról adott tájékoztatást, hogy a lefoglalt készpénz egy korrupciós hálózathoz köthető, amely Kijev legértékesebb építési területeit vette célba. A vádhatóság szerint a rendszer úgy működött, hogy a többnyire üresen álló telkekre nem létező építményeket jegyeztek be, melyek tulajdonjogát oligarchákhoz köthető „intézőkre” ruházták. Ezeket a személyeket így elővásárlási jog illette meg, és versenyeztetés nélkül megszerezhették a fővárosi ingatlanokat. A kedvezményezettek mindezért cserébe „osztalékot” fizettek a politikusoknak, hivatalnokoknak és tisztviselőknek. Hogy pontosan hány darab földterületet kótyavetyélt el így a főváros, azt egyelőre nem tudni.
A korrupciós botrány kapcsán eddig 7 embert vettek őrizetbe, további 10 személyt pedig gyanúsítottként köröznek. A hatóságok szerint a hálózat feje Denisz Komarnyickij, a kijevi városi tanács egykori helyettese volt. Meg nem erősített információk szerint a férfi Bécsbe menekült a családjával, mielőtt a hatóságok razziát tartottak volna a városházán.
Vitalij Klicsko kijevi polgármester a Telegram oldalán azt írta a házkutatásra reagálva, hogy „a fővárosi hatóságok együttműködnek a bűnüldöző szervekkel, és minden szükséges dokumentumot átadnak nekik”. Noha a bokszolóból lett politikus érintettsége egyelőre nem merült fel, elég valószínűtlen, hogy nem tudott a korrupciós hálózatról. Az ukrán sajtó szerint ezt az is bizonyítja, hogy
Klicsko egyik helyettesét is őrizetbe vették.
Nyitókép: X