Orbánt irigylik a britek: kétségbeesetten kilincselnek Trumpnál

2025. január 21. 12:15

Nincs túl jó reputációjuk a jobboldali-populista elnöknél, pedig nagyon igyekeznek.

2025. január 21. 12:15
null

Donald Trump beiktatásával megkezdődött az Egyesült Államok 47. elnökének második ciklusa, amelyet a világon sokan feszült figyelemmel kísérnek – köztük Nagy-Britannia is. 

Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke és baloldali kormánya hónapok óta készül erre az időszakra, hiszen Trump várható döntései: 

a NATO-tól a kereskedelmen át egészen az ukrajnai háborúig – jelentős hatással lehetnek az országra. 

A Politico szerint, a brit politikai vezetés most azon dolgozik, hogy a lehető legjobban kezelje „a Trump-korszak által kiváltott sokkot”, és minimalizálja az ország gazdasági és politikai kockázatait.

Ezt is ajánljuk a témában

Trump visszatérése különös figyelmet fordít a kereskedelemre, ahol

a londoni kormány reméli, hogy elkerülheti az elnök által kilátásba helyezett magas vámokat.

A brit diplomácia célja, hogy bizonyos kulcsfontosságú területeken mentességet érjen el Trump izolacionista politikái alól, miközben az EU-val való kapcsolatok megerősítésén is dolgoznak.

Ugyanakkor Starmerék sürgetik az Egyesült Államokkal kötendő átfogó szabadkereskedelmi megállapodás újratárgyalását, amelyet a Brexit egyik fő előnyeként emlegettek, ám eddig nem valósult meg sem Trump, sem Biden elnöksége alatt.

Ezt is ajánljuk a témában

Az ukrajnai háború kapcsán Nagy-Britannia komoly aggodalommal figyeli Trump potenciális lépéseit. 

Starmer kormánya kiállt Ukrajna mellett, és attól tart, hogy Trump békülékeny retorikája egy Ukrajna számára kedvezőtlen békemegállapodáshoz vezethet, amely veszélyeztetné Európa biztonságát – aggodalmaskodik a baloldali lap. 

London közben erősíti saját elkötelezettségét Ukrajna támogatása mellett, és szorgalmazza, hogy az európai szövetségesek is kövessék ezt a példát.  

Starmer csapata kiemelt célként kezeli, hogy Trump második ciklusában is fenntartsa a „különleges kapcsolatot” Nagy-Britannia és az Egyesült Államok között, annak ellenére, hogy a két ország politikai irányvonalai eltérnek.

A brit külügyminiszter, David Lammy igyekszik rendezni a múltbeli feszültségeket Trump és a brit vezetők között, és személyes találkozókon próbálja erősíteni a kapcsolatokat. Eközben Downing Street reméli, hogy Trump elfogadja Peter Mandelson kinevezését brit nagykövetként, bár ez a döntés még bizonytalanságokkal terhelt. 

A következő hetek kulcsfontosságúak lesznek Nagy-Britannia számára, hogy Trump kormányával hatékonyan együtt tudjon működni, miközben a belpolitikai kihívások és a nemzetközi színtér változásai egyaránt próbára teszik az ország alkalmazkodóképességét.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: HENRY NICHOLLS / AFP

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
panka45
2025. január 21. 17:31
Újabb libsi szó: izonacionalista
viktor-a-kiraly
2025. január 21. 13:53
ezek a brit tudósok akik ennyire írigylik orbikát? :D :D
Ödenburger
2025. január 21. 13:47
Az Első Számú Leszállópálya mindig Óceánia része volt.
blondiner
2025. január 21. 13:41
A britek küldenek egy transznemű néger törpe nőt Trumphoz könyörögni? :D
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!