Putyin meghívta Bident teázni (videó)
A brit lap szerint az amerikai elnöknek nem biztos, hogy meg kéne innia azt a teát.
Egy átlagos fürdőkádba 120-150 liter vizet szoktunk engedni. Képzelje el, hogy ez a mérce: a teafogyasztás Németországban, egy kevéssé ismert régióban nőtt egészen elképesztő szintre.
Nyitókép a megfelelő fríz teakészítési szokásokról; forrás: Lars Penning / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
***
A világ nagyobb teafanatikusai nem az Egyesült Királyságban vagy Írországban, esetleg Kínában élnek, hanem egy kevéssé ismert német régióban, amely egyedülálló és lenyűgöző hagyományokkal rendelkezik.
Valljuk be, a legtöbbünknek a teafogyasztásról nem Németország ugrik be elsőként. A tea kultúra, a teázás több, mint egy meleg ital – vagy nyáron éppen jegestea – szürcsölgetése, vagy legurítása a torkunkon. A tea alapvetően Kínához, Európában a britekhez kötődik, ha nagyon szeretnénk kiterjeszteni a dolgot, akkor Nagy-Britanniához, esetleg az oroszokhoz – emlékezetes, Vlagyimir Putyin orosz elnök is teázni hívta Joe Biden amerikai elnököt – azonban a legnagyobb teafogyasztók a legérdekesebb teafogyasztási szokásokkal azonban éppen itt élnek, Némethonban.
Ezt is ajánljuk a témában
A brit lap szerint az amerikai elnöknek nem biztos, hogy meg kéne innia azt a teát.
Európa legnagyobb teafogyasztói ugyanis Kelet-Frízföld lakói. S hogy mennyi teát isznak a németek errefelé? Sokat. Nagyon sokat. A BBC cikke szerint a kelet-frízek fejenként mintegy 300 liter teát fogyasztanak évente ezekben a kevéssé ismert teafogyasztó régiókban. A német tea talán nem világhírű, de a kelet-fríz tea legalábbis a régióban ismert.
Összehasonlításképpen: egy átlagos fürdőkádba 120-150 liter vizet szoktunk engedni, ennek a duplája a német teafogyasztás.
Kyra Schaper, a Német Tea- és Gyógyteaszövetség elnöke szerint a kelet-frízek a tea bajnokai, akik nemcsak jóval többet isznak, mint az átlag német teafogyasztó, de felülmúlják a világ nagy teakultúráit is. A rekordot 2021-ben hitelesítették, a londoni Nemzetközi Tea Bizottság statisztikáival.
A BBC cikkében megszólaltat egy büszke teázó kelet-frízt, aki régiója egyedülálló teahagyományáról beszél a holland határhoz közeli Leerben, s az igényes, rózsákkal díszített csészékben felszolgált kelet-fríz fekete tea bolondja. Szerinte a teát azért főzik, hogy egyedi légkört teremtsenek. Ez egy teaszertartás egy ceremónia minden érzékszerv számára.
Ami a következőképpen fest a régióban: egy darab kőkemény cukordarabot – úgynevezett kluntjét – helyeznek a csésze aljára, amire ráöntik a forró teát. A cukorka ropogva pattog a forró létől, majd
ezüstkanálon vastag tejszínnel kanalazzák körbe a csésze belső peremét az óramutató járásával ellentétes irányban, „hogy megállítsa az idő múlását”.
A krém felhőszerűen bukkant fel a tea felszínén, amit a helyiek Wulkje néven ismernek; a felhők lassan összeérnek és fehér krémréteget alkotnak. Keverni ezután tilos.
A kelet-fríz tea történetét két helyi múzeumban is meg lehet ismerni: a Bünting Tea Múzeumban Leerben és a Kelet-Fríz Tea Múzeumban Nordenben.
Kelet-Frízföldön korán kezdik a teára való rászoktatást, a BBC egyik helyi interjúalanya emlékszik, hogy gyermekeit még az etetőszékben ismertette meg az első kanál fekete teával. Ami aztán a mindennapok részévé válik. Teával kezdődik a reggeli. Tea reggel, délután, sokan lefekvés előtt is teáznak. Vagyis napi négy-öt csésze gurul le az italból.
A kelet-frízek kevert fekete teát isznak, főleg Assamból, jelentőségét pedig mi sem jelzi jobban, mint hogy 2016-ban hivatalosan is bejegyezték Németország szellemi kulturális örökségei közé.
Mint a holland határ közelségéből sejthető, holland eredetű szokásról van szó; a hollandok a 17. században kezdtek nagy mennyiségben teát behozni a térségbe; ekkor még a gazdagok itala volt, a 19. század közepén aztán az indiai Assamban teát termesztő briteknek köszönhetően lett tömegtermék. Ez találkozott a német regionális identitásteremtési kísérletekkel, megkezdték működésüket a jelentősebb kelet-fríz teakereskedő cégek is, nem egy közülük több mint száz éves.
Természetesen nem filteresen isszák: a hivatalos teszterek számára készülő teánál a tea mennyiségének is pontosnak kell lennie, 2,86 grammnak, ami a régi brit hatpennys súlya; ezt öt percig főzik forró vízben, csak így jönnek ki az igazi aromák.
Csak ki ne fogyjunk addig teából.