Forgatókönyvek

2024. augusztus 20. 18:55

Egy amerikai stratégiai elemzés arra tett kísérletet, hogy felvázolja az orosz–ukrán háború lehetséges forgatókönyveit.

2024. augusztus 20. 18:55
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

Nyitókép: Bulent Kilic/AFP

„Az elmúlt hatvan év során az egymást követő nemzedékek elhitték ezt, és most kell rádöbbenünk, hogy nincs és nem is lehet semmi, ami kizárhatná az emberiség önmegsemmisítését. Illetve egy »dolog« azért van, pontosabban lenne, és ez nem más, mint az egyetemes szeretetre épülő bizalom, de mivel a világ »nem létező« urai cinikus röhögéssel fogadnának minden erre irányuló törekvést, így bár e »nem látható« erőnek a látható világban üzemeltett bábfigurái hajlamosak szemforgató módon állandóan az örök emberi értékekre hivatkozni, ami történik, az minden létező érték brutális lerombolása.

De térjünk rá most már a felszínen orosz–ukrán háborúként elnevezett világháborút generáló konfliktusra, és annak logikailag felvázolható forgatókönyveire.

Az első forgatókönyv szerint a világot meghatározó uralmi szereplők között olyan átfogó békerendszer kidolgozása kezdődik el, ami tartós nyugalmat, és prosperitást teremt a térségben és egyúttal egész Európában. Volt már erre példa, a vesztfáliai békerendszer, ami 1648-ban a harmincéves háború után teremtett tartós békét, a Szent Szövetség, amely 1815 után és a jaltai szerződés, ami arra is képesnek bizonyult, hogy majdnem fél évszázadon át az atomfegyverek korában is működjön. Fontos hozzátenni, hogy minden békerendszer akkor tud tartós lenni, ha feltárja az adott világhatalmi berendezkedés struktúradinamikáját, és erre építve képes az együttműködés kölcsönösen előnyös rendszerét fenntartani, amelyben, hogy újra ezt az avítt fogalmat hívjuk elő, létezik a bizalomnak az a minimuma, amely nélkül minden egyezség elbukik. Ez a világ mai helyzetében a csodák birodalmába tartozik, és az elemzés is igen kis valószínűséget jósol neki.

A másik forgatókönyv a tűzszünet, amely »befagyott konfliktusként« legalább ideiglenesen képes a pusztítás legvéresebb fázisát felfüggeszteni. Ennek valószínűségét már sokkal nagyobbnak látják az elemzők, de hangsúlyozzák, hogy ha létre is jön, nagyon instabil képződmény lesz, mert szinte bármelyik pillanatban visszaléphetnek a felek, állandó provokációk közepette a véres fázisba. Ami igazán érdekes az elemzésben az az, hogy a bárki is lesz az elnök, feltételezésük szerint van esély arra, hogy az amerikai birodalom »kiszáll« a konfliktusból, amely már ma is »deficites« projekt az impérium számára. Igaz, e visszavonulás esélyét nagyobbnak látják Trump megválasztása esetén, de egy demokrata elnök esetében sem zárják ki.”

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lajoss
2024. augusztus 28. 05:38
Jobbulást,Laci bácsi...🫠
falcatus-2
2024. augusztus 21. 10:42
3.rész És a "nyerő" koncepció: "ŐSI BIRODALMAK könyörtelenebb korát idéző kifejezésekkel élve A BIRODALMI STRATÉGIÁNAK HÁROM KULCSFONTOSSÁGÚ TÉNYEZŐJE VAN: • elejét venni a vazallusok közti bárminemű paktálásnak, • fenntartani függő helyzetüket, • megvédelmezni a szövetségeseket, és elérni, hogy továbbra is szófogadóak legyenek. Ma már ezek a tényezők (kissé ?) másképpen festenek. Ezért is a legfontosabb számunkra, milyen Európa kívánatos az Egyesült Államok számára. Amerikának egyértelművé kell tennie, hogy Európát hosszú távon elfogadja globális partnernek. Ehhez Európának egységessé és erőssé kell válnia. Ezért Amerika messzemenően támogatja a NATO - és az Európai Unió - bővítését is. Az egységes Európa ugyanis egy kiszélesített és megerősített NATO-val az AMERIKAI BEFOLYÁS SZILÁRD BIZTOSÍTÉKA lehet.
falcatus-2
2024. augusztus 21. 10:41
2.rész Elmúlt két évben unalomig ismételgettem Brzezinsky-Kissinger doktrinát, ami alapján halad az időben előre az USAt: „Amerikának a fő geopolitikai tét Eurázsia. Amerika globális elsősége közvetlenül attól függ, meddig és milyen hatékonyan tudja fenntartani dominanciáját ezen a területen. „A HATALMI JÁTÉKOT ITT KELL JÁTSZANI, éspedig az AMERIKÁN BELÜLI SZABÁLYOK SZERINT. Mi több: a történelemben először alakult egy olyan állam, amely A VILÁGON BÁRHOL ÉRVÉNYESÍTENI TUDJA AKARATÁT. Amerika az utóbbi alig több mint fél század alatt vált gazdasági, katonai, technológiai, KULTURÁLIS FELSŐBBRENDŰSÉGÉNEK !!! köszönhetően, na meg a másik szuperhatalom, a Szovjetunió összeomlásának hatására "a történelemben először TÉNYLEGES VILÁGHATALOMMÁ". "Ahhoz, hogy a világ vitathatatlanul legerősebb állama úrrá legyen a hatalmát veszélyeztető konfliktusokon, és érvényesíteni tudja a létfontosságú érdekeit, átfogó geopolitikai koncepcióra van szüksége."
falcatus-2
2024. augusztus 21. 10:41
ördöngös pepecselés 2024. augusztus 21. 07:06 "mit nem értesz azon hogy meg kell egyezni, figyelembe kell venni mindkét fét szempontjait? az igazságos béke nem lehet egy hadüzenet amit a nyugat letett az asztalra a békekonferenciának hazudott svájci seregszemlén..." Pontosan! Ahogy a példájában is mondta. Itt (is) van a kutya elásva. Mit is mondott Bogár úr? "ha feltárja az adott világhatalmi berendezkedés struktúradinamikáját, és erre építve kölcsönösen előnyös rendszer..." Tárjuk fel: Nem tudom Bogár úr, ebben az esetben hogyan képzeli el a feltárás eredményét, elképzelni el tudom, hiszen sokszor hallottam bátor megfogalmazásait, de amennyiben feltárjuk a „struktúradinamikáját” (kérdés ő mire gondol) azzal ő sem fog tudni együttműködni, kölcsönösen előnyös együttműködést, amit ő/mi elképzel meg meseszerű álom. Ennek a fenntarthatóságáról beszélni, és még bizalomról is delirálni irányukban utópisztikus álom.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!