Termőre fordult a keleti nyitás
Magyarországot a befektetők elriasztásával egyoldalúan már senki nem tudja zsarolni. Kohán Mátyás írása.
A Global Times szerkesztőségi véleménycikke szerint a két ország kapcsolata modellként szolgálhat minden EU-tag számára, egyben jó példa a szuverén országoknak is.
Nyitókép: AFP/Yin Bogu
Az a barátságos és őszinte légkör, amely Budapesten fogadta Hszi Csin-ping kínai elnököt, mindenkit meggyőzött arról, hogy Magyarország és Kína stratégiai partnerként az arany útra lépett – írja szerkesztőségi véleménycikkében az egyik legfontosabb kínai napilap, a Global Times. A lap munkatársai úgy látják, bár a két ország történelme, kultúrája és politikai rendszere eltérő, mégis szoros barátságot kötött.
Ez a szövetség jó példa a szuverén országoknak, hogy önállóan és barátsággal nyissanak a külvilág felé. Ez különösen fontos a stratégiai autonómiára törekvő Európa számára
– áll a cikkben, amely szerint Magyarország sohasem akadályozta a két ország közötti kulturális megállapodásokat nemzetbiztonsági ürügyekre hivatkozva, élen jár Európában a kínai nyelv oktatásában is.
A szerzők úgy vélik, a nyitottság mindkét fél számára előnyös, valamint
modellként szolgálhat minden EU-tag számára, és új lehetőségeket mutat a politikai blokkok közötti konfrontáció helyett.
A publicisztika rámutat, egyes országok értékalapú diplomáciát folytatnak, ami a megosztottságot erősíti, és aláássa a globális kihívások kezelésére irányuló erőfeszítéseket.
Ezt is ajánljuk a témában
Magyarországot a befektetők elriasztásával egyoldalúan már senki nem tudja zsarolni. Kohán Mátyás írása.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.