Nyitókép: Anadolu via AFP
***
„A Gázai övezet bizonyos részeiben a szélsőséges élelmiszerhiány már meghaladta az éhínség küszöbértékét, a tömeges halálozás azonnali tűzszünet és a harcok által elzárt terület élelmiszer-ellátottságának emelkedése nélkül tömeges halálozás áll a küszöbön” – adja hírül a Reuters. A vezető hírszolgáltató az ENSZ ügynökségei számára élelmiszerellátottsági adatokat nyújtó Integrált Élelmiszer-biztonsági Fázisosztályzó (IPC) jelentésére hivatkozik, mely szerint
Észak-Gáza bizonyos részein a lakosság 70 százaléka az élelmiszerhiány legsúlyosabb fokozatát szenvedi el – miközben az éhínség megállapításához a küszöb a 20 százalékos érték.
Az IPC jelezte: a halálozási arányról nincs megfelelő adata, de becslései szerint a lakosság tömeges halálozása az éhínségeknél megszokott mértékben már a küszöbön áll, a négy évnél fiatalabb gyermekek esetében pedig már folyamatban van. Katasztrofális mértékű élelmiszerhiányt a gázaiak fele, 1,1 millió fő szenved el, az IPC kategóriarendszere szerinti éhínség által fenyegetett területeken pedig körülbelül háromszázezren élnek.
A mesterséges éhínség lehetősége súlyos kritikát hozott elő Izrael hagyományos nyugati szövetségeseiből. Josep Borrell EU-s külügyi és biztonságpolitikai főkéviselő nemrég egy brüsszeli jótékonysági konferencián úgy fogalmazott: „Gázában már nem az éhínség küszöbén, hanem az éhínség állapotában vagyunk”, s
„az éhínséget a háborúban fegyverként használják, Izrael éhínséget idéz elő”.
Israel Katz izraeli külügyminiszter Borrell szavaira úgy reagált, hogy a főképviselőnek „abba kellene hagynia Izrael támadását, és el kellene ismernie önvédelemhez való jogunkat a Hamász bűntetteivel szemben”. Katz állította: Izrael „jelentős mennyiségű humanitárius segélyt engedett be Gázába földön, levegőben és vízen”. Izrael valóban több utat nyitott meg a humanitárius segély számára, az első segélyhajó már múlt héten megérkezett. A Reuters információi szerint ugyanakkor „a segélyügynökségek azt mondják, hogy továbbra sem tudnak bevinni elegendő ellátmányt, sem pedig biztonsággal elosztani azt, különösen északon”. Hogy a biztonságos elosztást mennyire Izrael és mennyire a Hamász gátolja, arról nincs pontos információ.
A jelentés mindenesetre azt állítja, hogy az éhínség tűzszünettel elkerülhető lenne.
António Guterres ENSZ-főtitkár a jelentés elkészültét követően arra szólította fel Izraelt, hogy biztosítson teljes és korlátlan hozzáférést a segélyszállítmányoknak Gáza minden részéhez. „Ez egy teljes mértékben ember teremtette katasztrófa – és a jelentés világossá teszi, hogy elkerülhető lenne.”