Szíria új vezére hazahívta a szír menekülteket
Abu Mohamed al-Golani felszólította a menekülteket, hogy térjenek haza „egy új Szíria” felépítésére.
Izrael számára a palesztin állam gondolata elképzelhetetlen a Hamász teljes megsemmisítése nélkül.
Izrael 1948-as születése óta az amerikai elnökök igyekeztek elkerülni az olyan politikai lépéseket, amelyek veszélyeztethetik a fiatal nemzet létét. Mindannyian elfogadták a tényt, és követték azt az íratlan szabályt, miszerint, ha Amerika „túl sok rést hagy a pajzson”,
akkor a zsidó nemzet néhány muszlim szomszédja azonnal megmozdul, hogy eltörölje Izraelt a térképről
– írja a New York Post. A lap cikkírója szerint ez a helyzet Izrael hatalmas hadserege, az Egyiptommal és Jordániával kötött szerződései és az Ábrahám-egyezmények – melyeknek köszönhetően négy muzulmán nemzet ismerte el Izraelt, és kötött kereskedelmi és diplomáciai kapcsolatokat vele – ellenére is így van. Ezek az áttörések ugyanis nem vetettek véget Izrael egzisztenciális fenyegetésének, hiszen az Izrael eltörlésére tett törekvéseket a Hamász, a Hezbollah, a húszik és számos más terrorszervezet vállalta fel.
Közös védnökük pedig Irán, amely finanszírozza és irányítja a csoportok támadásait,
az általuk „Kis Sátánként”emlegetett Izrael ellen. A lap szerint ez a háttér döntő fontosságú annak a súlyos veszélynek a megértéséhez, amelyet a Biden-féle kormány legújabb lépései jelentenek. A portál úgy véli, ezek mögött nem más áll, mint hogy a jelenlegi elnök újra meg akarja nyerni a választásokat.
A muzulmán-amerikai szavazók és a radikális fiatal demokraták – akik közül sokan szimpatizálnak a Hamásszal – megszólítása érdekében
Biden gázai tűzszünetre, illetve egy palesztin állam létrehozásának elfogadására szorgalmazza Izraelt.
Netanjahu azonban mindkét ügyben határozottan tiltakozik, ezért Biden a Szaúd-Arábiával való kapcsolatok normalizálásával próbálja meggyőzni őt, a szaúdiaknak pedig amerikai nukleáris technológiát és katonai védelmet ígér cserébe – fogalmaz a portál. Összegezve tehát: Biden célja, hogy ő legyen az az elnök, aki megállította a háborút, összehozta a szaúdiakat és az izraelieket és létrehozta a palesztin államot. A kakukktojás azonban Irán, aki sosem biztosította Bident arról, hogy felhagy az atomfegyverek kutatásával és Izrael felszámolására irányuló céljával.
A lap emlékeztet: Izrael számára azonban a palesztin állam gondolata egyelőre elképzelhetetlen a Hamász teljes megsemmisítése nélkül, hiszen félő, hogy Irán betöltheti a keletkezett vákuumot, és átveheti az irányítást az esetlegesen létrejövő palesztin állam felett. A portál azt is kiemeli: a Biden-kormány továbbra is bírálja a Hamász elleni támadást a civil áldozatokra hivatkozva, és Amerika az izraeli hadi-kabinteüléseken megpróbálja befolyásolni a katonai döntéseket.
Hozzáteszik: Bár Biden elrendelte a hadseregnek, hogy csapjon vissza az iraki és szíriai támadó csoportokra azután, hogy nem rég egy dróntámadásban három amerikai katona életét vesztette Jordániában, Irán agressziója felett továbbra is szemet húny.
„Félelemből inkább a tüneteket kezeli, mint a betegséget” – írja a lap, majd hozzáteszi:
amíg ez nem változik, Iránnak nincs oka abbahagyni az Izrael elleni terrort és a térség destabilizálását.
A lap kiemeli: Biden legújabb lépése az volt, hogy négy izraeli állampolgárt szankciókkal sújtott, akik szerinte erőszakot követtek el Ciszjordániában, a portál szerint azonban ezzel csupán az Izrael-ellenes szavazókat próbálja bevonni a kampányába. A New York Post arra is emlékeztet, hogy az amerikai elnök utasította a külügyminisztériumot, hogy vizsgálja meg, hogyan lehetne egy palesztin államot létrehozni a háború befejezése után. Azt még egyelőre nem tudni, eljut-e idáig.
Ilyen körülmények között azonban Biden a tűzzel játszik, ami a harmadik világháború kezdetét jelentheti
– szögezi le a portál szerzője.
Nyitókép: Brendan Smialowski / AFP