Megkongatták a vészharangot az erdélyi Krónikánál: nemcsak a Partiumban és Közép-Erdély nagyobb városaiban fordul a népességi arányszám, de Székelyföldön is sok helyen. A cikk következtetésével nehéz nem egyetérteni, Székelyföld megléte, a magyar többség megtartása esszenciális feltétele a kisebbségi jogok érvényesülésének, ezért küzdeni kell érte s végső soron az ennek megőrzését elősegítő autonómiáért. Azonban az általunk megkérdezett szakértők cáfoltak vagy legalábbis árnyaltak két olyan közhiedelmet vagy közfélelmet, amit a cikk is megfogalmaz. Egyrészt azt, hogy „kimondott kedvezményekben részesülő új lakók érkeznek a székely falvakba és városokba is”, másrészt azt, hogy az utolsó előtti pillanatban vagyunk, mert maholnap elrománosodik Erdély utolsó tömbmagyar szeglete is.
El akarták szigetelni a történelmi Erdélyt Magyarországtól”
„Székelyföld még most is relatíve jól áll, ami többek közt annak köszönhető, hogy a nacionálkommunista román betelepítésnek hadműveleti jellege is volt: a határ menti településeket akarták gyorsan elrománosítani, illetve el akarták szigetelni a történelmi Erdélyt Magyarországtól” – mutat rá lapunk kérdésére Pászkán Zsolt politológus, a Külügyi és Külgazdasági Intézet szakértője. Így esett áldozatul előbb Temesvár, Arad és Szatmárnémeti, majd Nagyvárad és az erdélyi „főváros” Kolozsvár magyar többsége; a hatalom egyrészt tiltotta a környékbeli falvak magyarjainak betelepedését, másrészt a bürokrácia ellátására és a helybeli nagy gyárakba munkaerőnek jelentős létszámban románokat toborzott, akik aztán hozták magukkal a családjukat is, megbillentve a természetes etnikai arányokat. Ezt javarészt nem írásba adott utasításokkal, hanem szóban rendelték el, így ritkán lelni egyértelmű adminisztratív nyomát, „de nem is nagyon kellett utasítani, a hatalom számíthatott mindenben a román társadalom szolidaritására ebben az etnocídiumban, amely az emberi életet, a munkaerőt megkíméli, csak az identitását akarja elvenni”.
Székelyföldnek abból a szempontból szerencséje volt, hogy nem voltak nagy üzemek, amelyeknek az állományát fel lehetett volna duzzasztani románokkal, és a sor végén szerepelt az elrománosítandó területek listáján. „Itt is hasonló ütemben indult meg a betelepítés, mint a többi térségben, ám csak a hetvenes évek végén. De tíz év alatt is 20-30 százalékos románságot szívott fel a régió” – mutat rá Pászkán. Hozzáteszi: ha a Ceaușescu-féle nacionálkommunizmus még kitart pár évtizedig, vagy több pénz jut tömbházak építtetésére, a falufelszámolás elősegítésére, könnyen lehet, hogy itt is 50 százalék alá süllyed a magyarság aránya. Így viszont a rendszerváltozás után a románság egy része „elpárolgott”, sokan visszatértek szülőföldjükre, így eshetett meg, hogy a magyarság számaránya sok településen még növekedett is 1989 óta.