Százezrek tüntettek Madridban jobb közegészségügyi ellátást követelve
A hatóságok szerint 250 ezren, a szervezők szerint egymillió ember vett részt az akcióban.
Santiago Abascal, a VOX elnöke szerint nem fordulhat elő újra az, mint 2017-ben, amikor utcai és karhatalmi erőszakba torkollott az elszakadáspártiak elkeseredett küzdelme.
Ismét erős kijelentéseket tett a katalán helyzetről a minap Santiago Abascal, az immár harmadik legerősebb politikai erővé vált VOX elnöke, a vasárnapi előrehozott választás kapcsán tartott egyik fórumon.
A pártelnök a 2017-es, törvénytelen függetlenségi népszavazásra és a szeparatista törekvésekre utalva arról beszélt, hogy ha valaki puccsot hajt végre, nem lehet hónapokat várni a reakcióval, érvényt kell szerezni a törvények. Abascal szerint nem fordulhat elő, hogy jogászok hosszasan gondolkozzanak azon, mit kell ilyen helyzetben csinálni,
nem lehet tétovázni, ahogy azt Mariano Rajoy kormánya tette a hat évvel ezelőtti népszavazás kapcsán.
Egy ilyen helyzetben tartós beavatkozásra van szükség – mondta az elnök.
Abascal elismerte, hogy ha egy olyan jobboldali kormány kerül hatalomra, amelynek a VOX is a tagja, újra nőhet a feszültség a szeparatistákkal szemben.
A VOX elnöke már korábban is többször keményen nekiment a Pedro Sanchez vezette szocialista kormánynak, az elszakadáspárti katalán vezetőknek tett gesztusok miatt, amelyekkel
szerinte a szocialista vezetés spanyolok százezreit árulta el.
Az intézkedések egyébként a társadalom többségében is kiverték a biztosítékot: télen tízezrek tüntettek Madridban az árulónak titulált Sanchez kabinet ellen, amelyet Abascal a történelem legrosszabb kormányának nevezett.
Ezt is ajánljuk a témában
A hatóságok szerint 250 ezren, a szervezők szerint egymillió ember vett részt az akcióban.
Abascal és a VOX álláspontja dacára, a függetlenség kérdésében megosztott Katalóniában is jól szerepelt a párt a májusi helyhatósági választásokon. Több, mint 120 mandátumot szereztek a régióban, a korábbi három képviselői hellyel szemben.
A spanyol sajtó idézte az Economist pár napja megjelent elemzését, amely szerint is Katalónia lehet a kormány gyenge pontja, és amiért Sanchezéknek gyorsan új munkát kell majd keresniük július 23-a után.
A cikk szerzője szerint is
sokan megbocsáthatatlannak tartják a szeparatistáknak adott engedményeket,
így a függetlenségi vezetőknek nyújtott kegyelmet, valamint ehhez kapcsolódóan a lázadás bűntettének hatályon kívül helyezését, illetve a sikkasztásért kiszabható büntetési tételek csökkentését.
Sokkal megengedőbb a helyzetet tekintve a Néppárt (Partido Polupar) elnöke és miniszerelnök jelöltje, Alberto Núñez Feijóo, aki nemrég egy barcelonai gazdasági fórumon úgy fogalmazott, nem hiszi, hogy megoldhatatlan lenne a katalán-probléma.
Elismerte, hogy pártja követett el hibákat Katalóniában, mert nem tudták elmagyarázni üzeneteiket, de igyekezett megnyugtatni a helyi vállalkozásokat, hogy biztos gazdasági környezetet teremtenek kormányra kerülésük esetén. Feijóo jelezte, hogy Katalónia kulcsfontosságú lesz számukra, és politikai valamint területi nézeteltérések nélküli kapcsolatra törekszenek.
A Néppárt elnöke ugyanakkor Barcelonában is jelezte, hogy nem akar együtt kormányozni a VOX-al.
A helyzetet ezzel együtt bonyolítja az is, hogy nemrég
az Európai Unió Törvényszéke megfosztotta európai parlamenti mentelmi jogától Carles Puigdemont-ot, a szeparatisták Belgiumba menekült vezetőjét
valamint két másik függetlenségpárti képviselőt, Toni Comínt és Clara Ponsatit.
Emlékezetes, Puigdemont azóta sem fogta vissza magát, s szervezkedésben is aktív volt egy időben.
Mindazonáltal ezzel megnyílik az út, hogy a spanyol hatóságok újra nekifuthassanak a katalán politikusok kiadatásának, és bíróság elé állításának. Egy ilyen eljárás pedig újból feszült helyzetet teremthet. Főként, ha a VOX valóban kormányra kerül.
Nyitókép: Függetlenségpárti demonstráció Barcelonában, jauárban (Fotó:Urbanandsport / NurPhoto / NurPhoto via AFP)