Valami készül: sorra zárnak be a nagykövetségek Kijevben
Olaszország, Spanyolország és Görögország is bezárja kijevi nagykövetségét.
Minél közelebb van egy katona a frontvonalhoz, annál pesszimistább.
Több mint egy hónapja tart már az ukrán ellentámadás, de még mindig nem érkeznek egyértelmű hírek azzal kapcsolatban, hogy melyik fél áll jobban. Bár az ukrán lapok többnyire pozitívan írnak a helyzetről, a fronton harcoló katonák már nem ennyire bizakodóak. A katonák körében háromféle elmélet kering az ellentámadás lehetséges végkimenetelével kapcsolatban, számol be a BBC tudósítója.
Általában minél közelebb van egy katona a jelenleg a Fekete-tenger partjától az orosz–ukrán határig húzódó, mintegy 1000 kilométer hosszú frontvonalhoz, annál pesszimistábban áll hozzá a helyzethez.
Az egyik elterjedt forgatókönyv, hogy az ukránoknak nem sikerül áthatolni az oroszok védelmén. Mivel Kijev régóta beszél az ellentámadásról, az oroszoknak volt idejük felkészülni. Ráadásul a védekezők létszámfölényben vannak és fejlett rakétarendszerrel rendelkeznek. Eszerint az elmélet szerint a háború nem dől el a csatatéren, csak politikai alkuval.
A második elképzelés, az úgynevezett faelmélet szerint az ukránoknak sikerül törést okozni a frontvonalon, de ledönteni nem fogják tudni. Bár valamennyire sikerül előrehaladniuk, átütő sikert nem fognak elérni.
A harmadik, legoptimistább forgatókönyv szerint az ellentámadás jó úton halad, és heteken vagy hónapokon belül az orosz védelem összeomlik, és az ukrán hadseregnek lehetősége nyílik a stratégiai jelentőségi területek visszafoglalására, Kijev csapatai pedig a Krím félsziget közelébe is eljuthatnak, vagy akár oda is bevonulhatnak.
Nyitókép: MTI/AP/Libkos