Szomorkodik a Spiegel, szerintük „probléma”, hogy nem lehet eltörölni csak úgy a magyar vétót

2023. május 23. 12:05

A probléma az, hogy az egyhangúság követelményének teljes eltörléséhez az összes uniós állam egyhangú döntésére lenne szükség – olvasható a lap cikkben.

2023. május 23. 12:05
null

A Der Spiegel online megjelent véleménycikke szerint egyre nagyobb frusztrációt okoz a többi tagállamban, hogy Magyarország továbbra is blokkolja az Ukrajnának szánt következő 500 millió eurós uniós katonai segélyt és az Oroszország elleni tizenegyedik szankciócsomagot. A katonai segélyről és a tizenegyedik szankciócsomagról szóló gyors megállapodás „az EU hitelességének kérdése” – idézték Gabrielius Landsbergis litván külügyminisztert.

„Budapest és Kijev viszonya régóta mérgezett”

Egyes tagállamok azonban „összekapcsolnának olyan dolgokat, amelyeknek semmi közük egymáshoz” – például az ukrajnai katonai segélyt, a szankciókat és a háborút támogatók listáját. Landsbergis szerint azoknak, akik le akarnak kerülni a háborút támogatók listájáról, közvetlenül az ukrán kormánnyal kellene erről beszélniük. „De a csomagnak át kell mennie” – tette hozzá.

A cikk kitért arra is, hogy Annalena Baerbock német külügyminiszter zárt ajtók mögött nemtetszését fejezte ki Magyarország hozzáállása miatt, miközben a Szijjártó Péter ismét visszautasította az OTP Bankot ért vádakat. Világosan látszik azonban, hogy nem a bank a blokád valódi oka.

Budapest és Kijev viszonya régóta mérgezett. A magyar kormány nemcsak a nyugat-ukrajnai magyar kisebbség állítólagos zaklatása miatt panaszkodik újra és újra, hanem határozottan elutasítja azt is, hogy katonai segítséget nyújtson Ukrajnának, és hogy szakítson az Oroszországtól való energiafüggőségével.

Orbán Viktor hivatalos indoklása szerint Magyarország a béke és a magyar nép oldalán áll

– emlékeztetett a Der Spiegel.

„Orbán Putyin képviselője az EU-ban”

„Ezért időközben Orbán azt a hírnevet is megszerezte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök egyfajta képviselője az EU-ban” – írta a lap. Az uniós külügyminiszterek találkozóján szó volt a többségi szavazás kiterjesztéséről is az EU kül- és biztonságpolitikájában. Részben Baerbock kezdeményezésére hétfőn tíz tagállamból álló „baráti csoport” alakult – közösen akarják visszaszorítani a külpolitikai vétót. Ha valaki nem találja meg a közös hangot, az ahhoz vezet, hogy „nem igazán jelenik meg globális politikai szereplőként” – mondta Baerbock.

– olvasható a véleménycikkben.

Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

***

***

Összesen 119 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Lajoss
2023. május 23. 17:41
Nem sokáig kell szomorkodni..:)
gyaloggos
2023. május 23. 15:05
HÁT nyilván! ELVÉGRE LIBERÁLISAN DEMOKRÁCIÁT szeretnének! VALAKI nem kíván valamit megszavazni, illetve MEGVÉTÓZNI szándékozik valamit, amit LIBERÁLISAN kitaláltak, akkor VÉTÓ ohne! DEMOKRATIKUISAN!
fatman
2023. május 23. 14:11
aha, véleménycikk... soros féle vélemény... a vélemény amúgy olyan, mint a fing... mindenkinek van, de senki nem kiváncsi a másikéra... nekem is van véleményem: soros-gecik, basszátok meg a kurva anyátokat!!!
telekaszter
2023. május 23. 13:44
Pont az EU kapcsol össze egymással össze nem függő dolgokat...elvileg csak pénzzel kapcsolatos dolgo miatt tarthatnák vissza a nekünk járó kifizetéseket, ehhez képest a buzilobbi-ellenes törvény miatt nem jön, no meg a migránsellenes hozzáállásunk miatt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!