Somkuti Bálint hadtörténész, biztonságpolitikai szakértő írása
***
Seregszemle
cikksorozatunkban eddig Lengyelország, Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Románia, Szlovákia, Szerbia, Finnország, Ausztria, Törökország, Izrael, Svájc és Svédország haderejéről írtunk. Most az Egyesült Államok kerül sorra!
A Seregszemle eddig leghosszabb, háromrészesre tervezett írásában az Amerikai Egyesült Államok fegyveres erőit mutatom be – elsőként a szárazföldi erőket!
Ahogy azt jelen sorozatban többször is említettem, a nemzetek eltérő módon osztják fel haderőnemekre erőiket. Az USA esetében beszélhetünk a szárazföldi erőkről (US Army), haditengerészetről (US Navy), tengerészgyalogságról (US Marine Corps), légierőről (USA Air Force), parti őrségről (US Coast Guard), és a legújabb űrerőről (US Space Force). A sorozat első része a legrégebbi haderőnemről, a szárazföldiről szól.
1986 jó év volt a hozzám hasonló 14 éve,s hadtörténelem-rajongó kamaszoknak. A kor TikTokjának tekinthető német BRAVO magazinban sorra jelentek meg a vietnámi háborúról szóló Szakasz (The platoon), és a Top Gun filmek promóciói. A korszakban általános módon, VHS-kalózkazettán érkező, hangalámondásos változatban még ugyanabban az évben sikerült megnéznünk a filmet, ráadásul színesben, mindkettő hatalmas dolog volt akkor. Amikor egy rokon segítségével szüleinktől öcsémmel együtt kaptunk egy-egy kiszolgált, US Army feliratú, a filmben látottakhoz hasonló OG-107-es zubbonyt, földöntúli volt a boldogságunk. Már jócskán a nyolcvanas évek végén, szintén nyugati rokonoktól kaptam egy M-65 mintájú dzsekit, amely ugyan sosem volt „katonai”, de klasszikus woodland terepmintája és belső címkéje, amely még az amerikai és a NATO-raktári számát is tartalmazta, mind megegyezett az eredetiével. Mindkettőt büszkén hordtam, amíg szét nem szakadtak. Mint az a fentiekből is látszik, nagyon sokáig és meglepően sokaknak ez a hat betű tényleges tartalmánál sokkal többet jelentett.
A George Washington vezette, felkelőkből álló Kontinentális hadsereg hosszú utat járt be 1775-ös megalapítása után, amíg idáig eljutott. Jól jellemzi a kontinens helyzetét, hogy a frissen függetlenné vált államnak a tényleges és központilag finanszírozott szárazföldi erők felállítását lényegében sikerült elhúznia mintegy negyven évvel későbbig, az 1812-es amerikai-brit háborúig.
Addig ugyanis az egyes államok milíciái, azaz fegyveres polgárai által alkotott erők védelmezték a friss köztársaságot.