„Az EU-nak kémproblémái vannak – ezért olyan nehéz elkapni őket” címmel közölt egy elemzést a Politico a brüsszeli kémhelyzetről. Mint írták, „az orosz ellenségeskedéssel és a kínai szimatolással szemben Belgium fokozta kémelhárítási tevékenységét –
Brüsszel azonban továbbra is a kémek játszótere maradt.”
Már az első mondattal megadták az alaphangot: „Brüsszel, mint azt szinte mindenki tudja, tele van kémekkel”. Kifejtették, hogy a brüsszeli agytrösztök hálózatépítő rendezvényein mindig a bárpultnál tanyáznak, valamint mindig jelentkeznek az európai uniós sajtótájékoztatókon.
Megjegyezték, hogy az Európai Külügyi Szolgálat még 2019-ben kiadott egy figyelmeztetést, miszerint mindenkit lehallgatnak az Európai Bizottság közelében lévő bárokban és éttermekben. „Az, hogy a falaknak füle van, már régóta tény a brüsszeli életben. A kémkedés elleni harc azonban újból figyelmet kap, mivel az EU kémelhárítói az orosz ellenségeskedés, a kínai kémkedés és a nagyhatalmi geopolitika visszatérése miatt megduplázzák erőfeszítéseiket.”
Huszonhatezer kém?
Kifejtették, hogy Brüsszel nemcsak az uniós intézményeknek és a NATO-nak ad otthont, hanem mintegy 100 egyéb nemzetközi szervezetnek és 300 külföldi diplomáciai képviseletnek is. Ezek együttesen mintegy 26 000 bejegyzett diplomatát foglalkoztatnak a belga külügyminisztérium szerint –
mindegyikük lehetséges kém,
tette hozzá a lap.
A Politico szerint egy kém számára a diplomata útlevél a végső álca. Nemcsak a legmagasabb rangú tisztviselőkkel való érintkezés és az információk feltárása tartozik a munkaköri leíráshoz, hanem a diplomatákat a bécsi egyezmény védi a büntetőeljárástól is. Belga biztonsági tisztviselők becslése szerint egyes nagykövetségeken a diplomaták 10-20 százaléka hírszerző.
„Kicsit olyan, mint a melegradar”
A Politico kifejtette a kínaiak esetét is. Olyan sok a gyanús kínai kém Brüsszelben a lap szerint, hogy egyesek ezt egyfajta viccként kezelik. „Kicsit olyan, mint a melegradar” – viccelődött egy volt uniós diplomata a kínai kémek felderítésére való alkalmasság kialakulásáról.
Nehéz megmagyarázni, de ha egyszer már tudod, könnyebb lesz”.
Hogy kezelik a belgák a kémeket?
A belga hírszerzőszolgálatok próbálják kerülni a reflektorfényt, jegyezte meg a Politco. Mint fogalmaztak,
a lebukott kémekről talán soha sem derül ki a nagyvilág számára, hogy kémek