Orosz kémhajót szúrt ki a brit királyi haditengerészet, nem maradt el a válasz
A Jantar nevű orosz hajó hírszerzési adatok gyűjtésével és kritikus fontosságú tengeralatti infrastruktúrahálózatának feltérképezésével foglalkozik.
A koronázás azonban még odébb van.
Várhatóan Károlyt szombaton hivatalosan királlyá kiáltják ki a trónörököst (bár technikailag a királynő halálának pillanatában lett király). A szertartásra a londoni Szent Jakab-palotában kerül sor a trónra lépési tanácsnak nevezett ceremoniális testület előtt – írja a BBC.
Az ülésen emellett még bejelentik Erzsébet királynő halálát, és felolvassák a hagyományos kiáltványt. Károly király ezután részt vesz egy második ülésen a csoporttal, ahol esküt tesz a skót egyház megőrzésére és nyilatkozatot olvas fel. A trombitaszó és a fanfározás után hivatalosan is az új királlyá nyilvánítják, miközben a város különböző pontjain fegyveres tisztelgés várható.
A hírportál arról is beszámolt, hogy a zászlók szombaton egy órától 24 órán át teljes árbocra állnak, hogy megünnepeljék Károly király királlyá való kikiáltását, majd félárbocra térnek vissza. Eközben Erzsébet királynő az edinburghi St Giles-székesegyházban nyugszik, miközben előkészítik a temetését, amely körülbelül 10 nap múlva várható. A koporsót ezután Londonba szállítják, ahol több százezer ember vonulhat majd fel a Westminster Hallban, a négy napon át tartó „díszfektetés” alatt.
A Buckingham-palota közlése szerint a királyi család gyászidőszakot hirdet ki, amely a királynő temetése után egy héttel ér véget. A királynő temetésének időpontját még nem erősítették meg. A Buckingham-palota közleményében azt írja:
Őfelsége, a királynő halálát követően Őfelsége, a király kívánsága szerint mostantól a királynő temetését követő hét napig királyi gyászidőszakot tartanak”
– olvasható a BBC cikkében.
Károly koronázása részletes tervezést igényel, ezért egy ideig valószínűleg nem kerül rá sor. Édesanyja koronázására, 16 hónappal trónra lépése után került sor – írja a BBC.
Az elmúlt 900 évben a koronázást a Westminster-apátságban tartották – Hódító Vilmos volt az első uralkodó, akit ott koronáztak meg, Károly lesz a 40. uralkodó. A koronázás egy vallási szertartás, amelyet a canterburyi érsek végez, amelynek csúcspontján ő helyezi Károly fejére a Szent Eduárd koronát – egy 1661-ből származó, tömör aranykoronát.
Nyitókép: JUSTIN TALLIS / POOL / AFP