Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
A reform 2025 májusától lép életbe.
António Guterres szerint a tálibok hatalomra kerülése nyomán Afganisztán gazdasági helyzetének romlása katasztrófába torkollik.
A radikális iszlamista tálibok hatalomra kerülése nyomán Afganisztán gazdasági helyzetének súlyosbodása miatt kibontakozó humanitárius katasztrófára figyelmeztetett kedden António Guterres ENSZ-főtitkár. „Azon a napon, amikor Afganisztánban új fejezet kezdődik, szeretném komoly aggályaimat kifejezni az ország elmélyülő humanitárius és gazdasági válsága miatt, ami az alapvető szolgáltatások teljes összeomlásával fenyeget” – emelte ki Guterres közleményében.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy
„Humanitárius katasztrófa készül” – tette hozzá.
Mindezzel összefüggésben az ENSZ-főtitkár akadálytalan humanitárius hozzáférést követelt az ország új uraitól annak érdekében, hogy a segélyek, valamint mint fogalmazott a férfi és női humanitárius dolgozók eljuthassanak a rászorulókhoz. Guterres egyben felszólította a nemzetközi közösséget, hogy időben nyújtson teljes körű, a körülményekhez igazodó pénzügyi támogatást a dél-ázsiai országnak.
Közölte azt is, hogy az ország legsürgetőbb humanitárius szükségleteit tartalmazó listát, illetve a következő négy hónapra szóló finaszírozási igényeket a jövő héten teszik közzé. Az ENSZ-főtitkár szóvivője, Stephane Dujarric a nap folyamán arról számolt be, hogy Guterres
Mindemellett fontos biztosítaniuk azt, hogy Afganisztán ne válhasson terroristák bázisává.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) hétfőn rendkívüli ülésén határozatban szólította fel az Afganisztánban hatalomra került radikális iszlamista tálibokat, hogy tartsák be korábbi ígéreteiket és ne állják útját az országból elmenekülő afgánoknak. Az ENSZ BT 15 tagja közül 13-an támogatták a Franciaország, Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Írország által előterjesztett dokumentumot, amely egyben akadálytalan humanitárius hozzáférést követel a világszervezet számára a dél-ázsiai országban.
A vétójoggal rendelkező Oroszország és Kína tartózkodott a szavazáson. Dujarric szerint az öt vétóhatalom képviselői a szavazást követően tanácskoztak az ENSZ-főtitkárral. Mint mondta, a megbeszélés építő jellegű volt, és azon erőfeszítések részét képezte, hogy az ENSZ BT egységes álláspontra jusson Afganisztán kérdésében.
(MTI)