Sej, a román jogállamban szól a zene, szól
És azt a kérdést senki fel sem teszi magának, hogy ez az ország egyébként miért is kap EU-s pénzeket – vagy ha ők kapnak, akkor velünk pontosan mi is a baj. Kohán Mátyás írása.
Az emberek hamarosan érezni fogják egy tiszta parlament előnyeit – mondta Maia Sandu, az ország első női államfője.
Amint arról korábban írtunk, sorsfordító választás előtt állt Európa legszegényebb országa: Maia Sandu elnök tavaly óta próbál biztos parlamenti többséget szerezni, miközben az oroszok, a románok és az EU is éberen figyeli a fejleményeket.
A várakozásoknak megfelelően Maia Sandu Európa-barát elnök pártja nyerte a vasárnapi előre hozott választást Moldovában a csaknem végleges eredmények szerint. A leadott szavazatok mintegy 94 százalékos feldolgozottsága alapján a jobbközép Akció és Szolidaritás Párt 48 százalékot szerzett, míg a korábbi oroszbarát elnök, Igor Dodon vezette, kommunisták és szocialisták alkotta blokk (BECS) 31 százalékot.
A részvétel nagyjából 48 százalékos volt az Ukrajna és Románia közé ékelődött, 3,5 milliós egykori szovjet tagköztársaságban, amely Európa egyik legszegényebb országának számít. „Remélem, ma véget ér ez a rendkívül nehéz időszak.
Az emberek hamarosan érezni fogják egy tiszta parlament, valamint annak előnyeit, hogy a kormány valóban foglalkozik a lakosság problémáival” – mondta Sandu az urnazárást követően.
Sandu az ország első női államfője, a tavaly novemberi választáson elsöprő győzelmet aratott Igor Dodon felett. Ahhoz, hogy ígéretéhez híven kellő keménységgel léphessen fel a korrupció ellen, át kell vennie az irányítást a parlamentben.
A nyugati orientációjú, korábban a Világbanknál dolgozó Sandu decemberben lépett hivatalba, és azonnal a kormány lemondását és előre hozott választások kiírását követelte. Decemberben le is mondott az oroszbarát Moldovai Szocialisták Pártjának (PSRM) támogatását élvező Ion Chicu miniszterelnök. Azonban a parlament később kétszer is elutasította Sandu jelöltjét a kormányfői tisztségre. Az egykamarás törvényhozás 101 tagját közvetlenül, négy évre választják.
(MTI)
Címlapképen: Maia Sandu.
Kép forrása: MTI/EPA/Dumitru Doru