A zöld protekcionizmus támogatásával Európa harcba száll az egész világgal

2021. július 15. 13:00

Az EU belső szabályozási politikáját hegemónként próbálja ráerőltetni a világra.

2021. július 15. 13:00
Ambrose Evans-Pritchard

„Az Európai Unió elhamarkodottan döntött. Belengette a szén-dioxid-határadó bevezetésének tervét még mielőtt legfőbb szövetségeseivel megegyezett volna a kérdésben. 

Az EU egyoldalú eszközökkel próbálja mindenkire rákényszeríteni politikai céljait, amit az egész világ ellenez. 

Az importokra kivetett szén-dioxid sarc az Európai Bizottság klímatervének központi eleme, melynek a „Fit for 55” nevet adták – ez az jelenti, hogy az évtized végére az 1990-es szinthez képest 55 százalékkal csökkentenék a szén-dioxid kibocsátást.

Kína szerint álcázott gazdasági háború zajlik, az EU megtette az első lépést a Kereskedelmi Világszervezet megkerülése és Kína kizárása felé, ezeket a célkitűzéseket Brüsszel viszont nem vállalja fel. 

A klímaváltozás nem válhat a geopolitika ürügyévé és nem lehet arra használni, hogy egyes országok kereskedelmi akadályokat gördítsenek más államok elé – mondta Hszi Csin-ping kínai elnök. 

(…)

John Kerry az USA elnöki klímaváltozási küldöttje arra szólította fel az EU-t, hogy az ősszel megrendezésre kerülő COP26 éghajlat-változási csúcstalálkozó előtt ne tegyen további lépéseket a határadó bevezetése felé. Az ugyanis alááshatja azt a gondosan megtervezett diplomáciai stratégiát, mely lehetővé tette, hogy a globális kibocsátás 78 százalékáért felelős országok karbonsemlegességet célzó kötelezettségvállalást tegyenek. 

Kerry szavainak figyelmen kívül hagyása a Trump utáni időszak rózsaszín felhőének elillanását jelenti, és minden valószínűség szerint egy olyan újabb kereskedelmi konfliktus kezdetét is jelzi, ami elkerülhető lett volna. Mindez rossz vezetői készségekre vall. 

(…)

Brüsszel mégis belekezdett, és ezzel azt kockáztatja, hogy az atlanti együttműködés – egyfajta kereskedelmi NATO létrehozása – lehetősége krónikus kereskedelmi konfliktussá válik. (…) Brüsszel pedig Londonnal újabb súrlódást idéz elő. 

Komoly konfliktusforrás körvonalazódik, ami eláraszt minket egy sor értelmetlen problémával – véli Tom Burke, az E3G nevű zöldenergiával foglalkozó agytröszt munkatársa. Burke a Emmanuel Macront hibáztatja azért, hogy a határadót az EU napirendjére tűzte. 

(…)

Az Ursula von der Leyen által vezetett Bizottság energia- és klímapolitikai szárnya vajon kommunikál egyáltalán a kül- és védelempolitikában jártas kollégákkal? 

A Bizottság célkitűzése egy hosszú és kanyargós utat vetít előre. Az Európai Parlament szigorúbb fellépést látna majd szívesen. A Tanács kelet-európai tagállami pedig visszafogottabbat. A lobbisták pedig minden követ megmozgatnak, hogy mentességet harcoljanak ki vállalataik számára. 

Már-már azt gondolná az ember, hogy az uniós taktika működik: Kína azért vezeti be a saját szén-dioxid-kereskedelmi rendszerét, mert tart a nyugati országok határadóitól. 

Amennyiben viszont az éghajlatváltozás elleni küzdelem célkitűzése lebeg előttünk, a megszerzett relatív előny haszna gyorsan semmissé válik, ha az aláássa a glasgow-i COP26 sikerét. A Fehér Ház figyelmeztetéseinek figyelmen kívül hagyása pedig zárójelbe teszi a Nyugat egységes fellépését. 

Az EU ambiciózus akart lenni, miközben belső szabályozási politikáját és módszereit hegemónként próbálja ráerőltetni a világra a kereskedelempolitika révén. Az EU azonban nem nagyhatalom.”

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tölgy
2021. augusztus 24. 17:33
Kulcsmondat: a zeju a világban nem nagyhatalom (csak a saját szemétdombján), hiába erőlködik!
mgyfree
2021. augusztus 16. 19:58
Hajrá, előre a napelemmel hajtott tankok hadrendbe állítására!
nemecsekerno_007
2021. augusztus 13. 11:25
Mondom én, hogy gazdasági fegyver.
Valodi
2021. augusztus 10. 03:56
Ma délelőtt temettük életének 59. évében dr. Molnár Géza ontológust, Tisza kutatót, Isten kegyelméből a Tanítómesteremet és Barátomat... Álljanak itt mementóként a kétségbeesett üzenetei: ⁠ "A neolitikus forradalom vívmánya, hogy az ember forrásként kezeli a természetet, azaz rendelkezik vele, s így végső soron tulajdonába is vonja. Ezzel azonban felborítja annak egyensúlyát, s arra kényszerül, hogy a természettel szemben, attól fokozatosan, ám egyre jobban elkülönülő szervezetet hozzon létre. Ez utóbbit nevezzük mi civilizációnak." ⁠ "Mindenki attól retteg, azt várja, hogy bedől a pénzügyi rendszer. De tudjuk-e, mit is jelent ez? Néhány évtizeddel ezelőtt a második világháború vége felé – látszólag - sokkal rosszabb volt a helyzet. Mégis talpra álltunk. A látszat azonban csal. A második világháború idején a gazdák élelmet termeltek, ami azt jelenti, minden eszközük megvolt hozzá, hogy a termőföldből a lehető leghatékonyabban állítsanak elő ehető dolgokat. Az akkori hatalomnak semmi más dolga nem akadt, mint elvenni tőlük a készterméket. Ma a gazdák elsősorban pénzt termelnek. Minden eszközük megvan ahhoz, hogy a lehető leggyorsabban térüljön meg a földjükbe fektetett tőke, vagyis: a lehető leghamarabb a lehető legtöbb pénzhez jussanak. Mindenki gondolja végig, mit is jelent mindez! Gondolja végig, a gazdák pénzt termelnek a földjeiken. Ez a kulcs. Ha valaki pénzt termel, és a pénzügyi rendszer összeomlik, marad valami utána? Valami, amit megehetnénk?" ⁠ Kiáltása olyan, mint a Titanic film egyik utolsó jelenete, amikor a gyönyörű holdvilágos éjszakában, a tündöklő sötétkék tengerben lebegő halottak között a mentőcsónakos tengerésztiszt kétségbeesetten fújja a sípját és kérdezi: "Van itt még valaki élő?"
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!