A Tisza Párt EP-képviselője ismét Magyarországot támadta Brüsszelben (VIDEÓ)
Deutsch Tamás kemény választ adott Lakos Eszternek az Európai Parlamentben.
A Fidesz az elmúlt években eltávolodott az Európai Néppárt (EPP) kereszténydemokrata értékeitől, a magyar párt már nem ugyanazon az alapokon áll, mint kezdetben a pártcsoport alapítói – jelentette ki Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője szerdán Brüsszelben.
Manfred Weber nemzetközi újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, az EPP európai parlamenti (EP) frakciója alapszabály-módosításának nagyarányú elfogadása megmutatta, hogy a Fidesz elszigetelődött a pártcsaládon belül. A frakcióvezető sajnálatát fejezte ki, hogy a pártcsoport nem volt képest kezelni a kialakult helyzetet, nem volt képes megőrizni egységét. Kiemelte,
„hídépítőként mindig az egység megőrzésén és azon dolgozott, hogy közelítse az eltérő álláspontokat”.
Véleménye szerint azonban a másik oldalon nem állt senki, aki fogadta volna a hídépítők jószándékát. Weber hozzátette, hogy a Közép-európai Egyetem (CEU) ügye, az igazságszolgáltatás, valamint a jogállamiság és médiaszabadság magyarországi helyzete körül kialakult feszültség, valamint
„Orbán Viktor miniszterelnök provokatív kijelentései megmutatták, hogy nem lehetséges az álláspontok közelítése”.
Azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja bejelentette 12 képviselőjének kilépését az Európai Néppárt európai parlamenti csoportjából, Weber azt mondta: a néppárti EP-frakció vezetése tiszteletben tartja a döntést, amelynek figyelembe vétele mellett a pártcsoport folytatja uniós parlamenti munkáját.
Az Európai Néppárt közleményben tudatta: tiszteletben tartja és üdvözli, hogy a pártcsoport EP-frakciója többségi szavazással módosította eljárási szabályzatát. Azt írták, a párt vezetését értesítették a fideszes képviselőknek a frakcióból történő távozása szándékáról. Ezzel összefüggésben közölték:
A szükséges ülés megtartásáról az EPP Politikai Közgyűlése dönt, figyelemmel a koronavírus-járvány aktuális helyzetére – tették hozzá. Az Európai Néppárt európai parlamenti csoportja szerdán szavazta meg a frakció alapszabályának módosítását, amely többek között lehetővé teszi az egyéni tagság megszüntetése mellett egy egész csoport tagságának felfüggesztését, illetve kollektív megszüntetését is kellő indokok alapján, a pártcsalád alapszabályának legsúlyosabb megsértése esetén. A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja a döntést követően jelentette be 12 képviselője kilépését a néppárti EP-frakcióból.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Patrick Seeger