Az RMDSZ eredménye sikerként és kudarcként egyaránt értékelhető

2020. december 10. 16:26

A kritikák fő iránya, hogy az RMDSZ ilyen országos részvétel mellett jobb eredményt is elérhetett volna.

2020. december 10. 16:26
Hajdú András

„Az alacsony részvétel ellenére az RMDSZ ezúttal is hozta »papírforma« 6 százalék körüli eredményét, ami sikerként és kudarcként egyaránt értékelhető. Ha az alacsony részvétel mögött álló politika-ellenes hangulatot figyelembe vesszük, akkor az eredmény komoly siker, hiszen a rendszerváltás óta folyamatosan parlamenti képviselettel rendelkező RMDSZ a román politika újabb viharos időszakát élheti túl. Ráadásul olyan parlamenti arányok alakultak ki, amelyek a kormányalakítás kérdésében kulcsszerepbe helyezik a pártot. 

A kritikák fő iránya, hogy az RMDSZ ilyen országos részvétel mellett jobb eredményt is elérhetett volna. Ezzel kapcsolatban azonban meg kell jegyezni, hogy már az őszi önkormányzati választáson is látszódott, a szórványmegyékben egyre komolyabb kihívásokba ütközik, aminek elsődleges oka, hogy a potenciális szavazótábor sok megyében egyre kisebb és idősebb.
A hagyományosan legmagasabb szavazatarányokat biztosító megyék (2020-as eredményeik szerint sorrendben Hargita, Kovászna, Maros, Szatmár, Szilágy és Bihar) mellett már csak kettő maradt, ahol a párt támogatottsága meghaladta az 5 százalékot (Arad és Máramaros).

Az RMDSZ esetében a választásnak két fő következtetése van. Az első, hogy egy stabil, a többségi társadalomtól valamilyen szempontból különböző szavazótábor sem vonhatja ki magát az általános folyamatok és hangulat alól. A koronavírus és a járvány következményei mindenkit kihívás elé állítanak, aminek nyomása alól egyetlen párt sem mentesül. Kormányon vagy ellenzékben, jobb- vagy baloldalon, a járvány következményei mindenkit el fognak kísérni a következő években. A második pedig a párt speciális helyzetére vonatkozik. Más határon túli magyar közösségekkel szemben az RMDSZ 30 éven át folyamatosan megtartotta domináns pozícióját az erdélyi magyarok körében. A kihívóként fellépő szereplőket legyőzte vagy pacifikálta (lásd a választási megállapodást az Erdélyi Magyar Szövetséggel). Ez viszont azt eredményezte, hogy a pártot akkor is hatalmi pozícióval azonosítják választói, ha nincs kormányon, »csupán« parlamenti képviselettel rendelkezik. Különösen annak következtében, hogy harminc éve folyamatosan parlamenti párt. Így az utóbbi évek politikai instabilitása és a koronavírus következtében kialakult elitellenes hangulatban a választók ugyanúgy az elit részének tekintik és büntetik a pártot, mintha kormányzati pozíciót töltött volna be. A következő ciklus egyik központi kérdése lesz, hogy az RMDSZ hogyan tudja majd ezt a kihívást kezelni, és a párt utóbbi években elindított fiatalítása milyen eredményekkel jár majd. Ez a kérdés még inkább hangsúlyos lesz a ciklus során, ha olyan koalíció alakul, aminek az RMDSZ is a része lesz.”


 

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Takita
2020. december 11. 23:03
A Jelenlegi RMDSZ már nem ugyanaz, ami Markó Béla idején volt. Kategorikusan elutasitom, hogy a magyarság sírásói volnának. Ez nem igaz. Ellenben, tetszik nem tetszik, az RMDSZ az egyetlen számottevő, és nemzetközi téren is elfogatható magyar párt. Az erdélyi magyarságra a rágalmazó,bajkeverők, belülről bomlasztók épp olyan csapást jelentenek a nagydákoromán szélsőortodox nyiltan támadók.
Agrippa
2020. december 11. 07:32
A legutóbbi népszámlálási adatok szerint a magyarság aránya országosan 6,5 százalék, így ez az eredmény reálisnak mondható. A magyarellenes hangulatkeltés és az elitellenes általános tendencia fényében még jobb eredménynek tarthatjuk, mindazonáltal az valóban figyelemreméltó, hogy a párt bázisainak számító megyékben az országos átlagnál nagyobb arányban mentek el szavazni. Ennek fényében tényleg számíthattunk volna arra, hogy akár 1-2 százalékkal feljebb is kúszik az RMDSZ parlamenti súlya. Dehát így is fontos eredmény!
rajgy
2020. december 10. 23:19
Miért mentek volna el többen? A polikusok ott is népárulók. Ha megkapja a zsíros állást, azonnal feladja az Autonómiát!
Takita
2020. december 10. 22:47
Az RMDSZ leginkább a bajor CSU-hoz(Bajor Keresztényszociális Unió) hasonlitható. Ez a párt csak Németország egyik szövetségi tartományában Bajorországban működik. Egy tartományi pártként vesz részt az országos politikában, igaz a a CDU(Kereszténydemokrata Unió) testvérpártjaként. Az RMDSZ alapvetően az Erdély Tartomány pártja.Más országrészekben nincs számottevő bázisa. Ennek figyelembevételével nagyon nagy eredmény, hogy megalakulása óta az országos bázisu pártok között tud lenni. De éppen ez, ami jövöjének korlátokat szabhat.Moldávia esetleges csatlakoztatása esetén ,az össz-szavazók számának növekedése miatt igencsak megnehezülhet négy év múlva a bejutás. Ezért létérdek az erdélyi magyarok megnyerése, mozgósítása. Az RMDSZ néppárt jellege a legtöbb magyar számára elfogadható politizálást tesz lehetővé.Remélhetőleg a magyar pártok együttműködése is tartós lesz. A magyarellenesség mesterkélt kiéleződése miatt nagy szükség lesz az erdélyi magyarok összefogására.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!