Kiderült, Donald Tusk Mandiner-olvasó, kommentálta is a lapunkban megjelent egyik cikket
Lengyelország miniszterelnöke csütörtökön interjút adott az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója közben.
„Különös időszak” volt Lengyelország és Magyarország számára, amelyeknek „újból meg kellett szervezniük politikai, polgári és társadalmi életüket” – fogalmazott Piotr Glinski.
Lengyelország és Magyarország szolidaritással válaszolt a 20. század válságaira – hangsúlyozta Piotr Glinski lengyel kormányfőhelyettes, kulturális és örökségvédelmi miniszter hétfőn, a varsói Waclaw Felczak Intézet idei évadnyitója alkalmából. Glinski üdvözlőlevelet írt abból az alkalomból, hogy a Felczak Intézet Varsó reprezentatív negyedében, közvetlenül a koronavírus-járvány kitörése előtt megnyitott új székhelyén hétfőn Andrzej Nowak neves lengyel történészprofesszor és Körmendy Adrienne történész, volt krakkói magyar főkonzul részvételével elindították az F-klub elnevezésű, a magyar-lengyel kapcsolatokkal foglalkozó rendezvénysorozatot.
„Különös időszak” volt Lengyelország és Magyarország számára
Az első találkozó témája a magyar-lengyel barátság története volt az 1920-as lengyel-bolsevik háborútól a II. világháborúig. A kormányfőhelyettes aláhúzta: a 20. század, elsősorban annak első fele, „különös időszak” volt Lengyelország és Magyarország számára, amelyeknek „újból meg kellett szervezniük politikai, polgári és társadalmi életüket”. Felidézte: az új állami szervezeteknek szembe kellett szállniuk sok, a nagyhatalmak és a totalitárius rendszerek felől érkező fenyegetéssel. „Mindkét ország esetében a választ a szolidaritás jelentette, a segítség és a támogatás, amelyet a válsághelyzetekben egymásnak nyújtottak” – fogalmazott Glinski.
Andrzej Nowak felszólalásában kiemelte: a magyarok magatartását 1920-ban, amikor lőszerszállítmányt küldtek a szovjet hadsereggel harcoló Lengyelország megsegítésére, a becsület jellemezte, akárcsak 1939-ben, amikor Lengyelország német és szovjet megtámadása után befogadták a lengyel menekülteket. Az aktuális politikai érdeknek ellentmondó becsületességet Nowak mindkét esetben a lengyel és a magyar mentalitásra jellemző, lovagi-nemesi hagyományokon alapuló kulturális kódra vezette vissza.
A történész emlékeztetett: Magyarország az első, valamint a második világháború után is a vesztesek, Lengyelország viszont a győztesek közé került. „Ennek ellenére a lengyeleknek a győztes oldalon ugyanolyan sors jutott, mint a magyaroknak a vesztesek között” – utalt Nowak a sztálini elnyomásra. Ily módon újra aktuálisssá vált a történelmi érték- és sorsközösség, melynek révén a lengyel-magyar tengely ma is a térségbeli együttműködés, a visegrádi csoport gerince.
A Felczak Intézet tiszteletbeli nagykövete címét adományozták Körmendy Adrienne-nek
A vitaest után a Felczak Intézet tiszteletbeli nagykövete címét adományozták Körmendy Adrienne-nek az intézmény megalapításában nyújtott támogatásáért, a lengyel-magyar együttműködésben vállalt sokéves elkötelezettségéért. Bejelentették: a lengyel-magyar barátság védnökeként jellemzett, Waclaw Felczakról elnevezett magyar és lengyel ikerintézmények, a budapesti Felczak Alapítvány és a varsói Felczak Intézet együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a kiemelt társadalmi, könyvkiadói és gazdasági projektek közös támogatásáról. A dokumentum magyar példányát Gerencsér Tibor, a Felczak Alapítvány volt igazgatója, az új krakkói magyar főkonzul vette át.
(MTI)