Az eddig véltnél régebb óta létezik vagyoni egyenlőtlenség

2020. augusztus 10. 22:41

Az ékszereikkel eltemetett emberek, akik a helyi marhák húsát ették, földtulajdonos családok tagjai lehettek – állítják a kutatók.

2020. augusztus 10. 22:41
null

Az eddig véltnél régebben léteztek komoly vagyoni egyenlőtlenségek – állapította meg egy nemzetközi tudóscsoport egy 6600 éves lengyelországi temetkezési hely leletei alapján. Amerikai, svéd és lengyel tudósok egy csoportja az Antiquity című szaklapban számolt be az ősi temetőben talált csontok és más leletek vizsgálatának eredményeiről.

Vagyoni egyenlőtlenség alatt az azonos közösségen belül élők közötti jövedelmi eltéréseket értik. A kutatócsoport bizonyítékokat talált arra, hogy az egyenlőtlenségek régebbre nyúlnak vissza, mint a legtöbb történész véli – olvasható a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő portálon.

A kutatás módszerei

A csoport a lengyelországi Oslonki ősi temetőjében talált csontvázakat és a sírokhoz kapcsolódó tárgyakat ásta ki. Megmérték a csontok szénizotóp-arányát, összesen harminc felnőtt, 18 és 45 év közötti ember maradványait vizsgálták. Végül a területen talált, azonos időszakból származó jószágok csontjait is elemezték.

Azt találták, hogy az emberek egy részét függőkkel, fejpántokkal és rézgyöngyökkel együtt temették el, ami arra utal, hogy előkelőbb családokból származhattak, mindez azonban nem volt elegendő, hogy a vagyoni egyenlőtlenséget bizonyítsa.

Azt is megfigyelték, hogy az ékszerekkel eltemetett emberek csontjai szénizotóp-tartalmukban is különböztek. Ugyanilyen szénizotóparány jellemezte a vizsgált állatcsontokat is . Ez azt sugallja, hogy az ékszerekkel eltemetett emberek fogyasztották a helyi marhák húsát.

Akik csecsebecsék nélkül feküdtek a sírokban, azok csontjai nem tartalmazták a jellegzetes mennyiségű szénizotópot, ami azt jelentheti, hogy nem fogyasztották a helyi jószág húsát.

A gazdagabb emberek földtulajdonosok lehettek

Szintén feljegyezték, hogy a marhacsontok szénizotóp-tartalma alapján az állatok a nyílt mezőkön legeltek, mivel a széles, napsütötte mezőkre járó mai szarvasmarháknál ugyanez az izotóparány figyelhető meg, szemben a részben fák árnyékában élő, növényekkel táplálkozó marhákkal.

Mindent összevetve az eredmények alapján az ékszereikkel eltemetett emberek, akik a helyi marhák húsát ették, földtulajdonos családok tagjai lehettek, akik a javakból többet birtokoltak, mint az ékszertelen sírokban fekvők. Ez a közösségen belüli korai vagyoni egyenlőtlenséget támasztja alá.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 141 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brekker
2020. augusztus 16. 17:49
Furcsállom, hogy a vagyoni jövedelemegyenlőtlenségek kapcsán nem említik a fraktálokat. Hogy mindig mindenütt így működik. Lehet bohóckodni társadalom-forma-váltásokkal, akkor se lesz más a végeredmény. A köztes felfordulás viszont sok értéket rombol le és sok értéket ad át más tulajdonosnak. Rendes polgári-paraszt embernek nem érdeke az ilyen felfordulás, mert vagy eltünteti évtizedes magtakarítását, vagy másnak adja politikailag.
Akitlosz
2020. augusztus 11. 20:35
Mert mire számítottak? A kommunizmus csak 1848-as találmány. "Csupán" azóta bizonyítja, hogy mennyire nem válik be.
Vakfolt
2020. augusztus 11. 18:38
Nahát, a pásztorok több húst ettek, a földművesek meg nem annyit? Hogy mik vannak..
Rasdi
2020. augusztus 11. 16:49
Feltalálták csőben a lyukat. Az egyenlőtlenség - már csak logikai alapon is - azóta fennáll, hogy az ember lejött a fáról. Sőt valamilyen formában az állatok közt is kimutatható. (Gondolok itt a falkavezér fogalmára)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!