Szerb elnök: Nem vagyok Aszad, én nem fogok elmenekülni!
Az újvidéki tragédiát követő tüntetések mögött a nyugati hatalmakat sejti Aleksandar Vucic szerb államfő.
A fertőzöttek száma továbbra is növekedik.
Szigorítottak a megelőző intézkedéseken több nyugat-balkáni országban, hogy megfékezzék az új típusú koronavírus-járványt a térségben, ennek ellenére továbbra is a fertőzöttek számának növekedéséről számolnak be a szakértők. Észak-Macedóniában keddtől szigorítottak a kijárási tilalmon, eddig hétköznaponként 16 és 5 óra között nem volt szabad az utcára menni, hétvégenként pedig szombat 16 órától hétfő reggel 5-ig tartott a kijárási tilalom. Ezentúl péntek 16 órától hétfő reggel 5-ig tilos az utcára lépnie mindenkinek a hétvégén, hétköznapokon pedig a 67 év felettiek 10 és 12 óra között, a 18 évnél fiatalabbak 13 és 15 óra között mehetnek ki, míg a többiek 5 és 16 óra között mozoghatnak szabadon. Ezenfelül két embernél több nem képezhet csoportot, kivéve a 14 év alatti gyermekkel rendelkező családok. Észak-Macedóniában eddig 21-en haltak bele a Covid-19 betegség szövődményeibe, és keddre 555-ről 570-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma.
Szerbiában egyelőre nem szigorítanak az intézkedéseken, a kijárási tilalom hétköznapokon 17 és 5 óra között van érvényben, hétvégenként pedig szombat 13 órától hétfő reggel 5-ig tilos az utcára lépni. A nyugat-balkáni országban egy nap alatt 292-vel, 1908-ról 2200-ra nőtt a regisztrált fertőzöttek száma. Eddig 54-en gyógyultak fel a betegségből, 58-an pedig belehaltak a fertőzés szövődményeibe. Koszovóban 145-ről 165-re nőtt a fertőzöttek száma hétfőről keddre, és a halottak száma is egyről háromra emelkedett. Eddig 24-en gyógyultak meg a kis balkáni államban a SARS-CoV-2 vírus okozta fertőzésből. A koszovói országos egészségügyi intézet mindenkit arra kért, ne menjen sehova, „A vírusnak nincsen lába, ne engedd, hogy a tiédet használja” szlogennel indított kampányt az otthon maradás mellett.
Montenegróban 214-ről 233-ra nőtt a fertőzöttek szám az utóbbi 24 órában. A pártok a parlament összehívását kérték, de csak azért, hogy az új típusú koronavírus-járvánnyal összefüggő lépésekről döntsenek, illetve a járvány kezelésével összefüggő törvényeket módosítsanak. Bosznia-Hercegovinában súlyos pénzbüntetést helyeztek kilátásba az álhírterjesztésért és a pánikkeltésért: ha valakit ilyen bűncselekmény miatt ítélnek el, akár 10 ezer konvertibilis márkát (több mint 1,8 millió forintot) kell büntetésként fizetnie. Azok pedig, akik nem tartják be a karantén szabályait, akár három évig terjedő börtönbüntetéssel is sújthatók – emlékeztetettek a szakemberek az országban, ahol egy nap alatt 654-ről 674-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma.
(MTI)