Így élnek a moszkvaiak a nagy orosz karanténban

2020. április 29. 14:53

A nyugdíjasok és az iskolások utazási kedvezményeit eltörölték, hogy otthon maradjanak – tudunk meg egy trükkös moszkvai megoldást a karantén betartatására Oleg Litkintől. Az orosz sportújságíróval beszélgettünk arról, hogyan élnek és miként gondolkodnak a moszkvaiak az Oroszországot is sújtó koronavírus-járvány idején.

2020. április 29. 14:53
Kovács Gergő
Kovács Gergő

Mikor jártál utoljára a Vörös téren?

Nagyon régen nem voltam. Azt mondják, teljesen üres. Senki nincs. Abszolút senki.

Sportszerkesztőségben dolgozol Moszkvában. Mi változott a munkahelyeden a járvány megjelenése óta? 

Annyi változott, hogy a legtöbben átváltottak távmunkára. Néhányan viszont bejárnak, nem kötelező, de nem is tiltják. Amúgy meg alig van sportesemény, alig van munka.

Senkit nem rúgtak ki? 

Nálunk nem. Amennyire tudom, a világjárvány idejére megtiltották az alkalmazottak elbocsátását a legtöbb helyen. Más kérdés, hogy a vállalkozások tönkremennek bevétel híján, ott muszáj lehúzni a rolót.

Milyenek a város hétköznapjai mostanság? Hogy funkcionál a legendás moszkvai tömegközlekedés?

Mivel ritkán hagyom el a lakást, nem látom a teljes képet. Arra viszont konkrétan emlékszem, hogy utoljára március 28-án használtam a metrót. A rendszer egyébként működik, de eléggé megváltozott. Például az MCK (a szabadtéri metró – mint nálunk a HÉV – óriásgyűrűje) két órával korábban indul.

A nyugdíjasok és az iskolások utazási kedvezményeit eltörölték, hogy otthon maradjanak. 

Nagyon ravasz. Nem lett volna egyszerűbb megtiltani? 

A „trükknek” az volt a célja, hogy megakadályozza a munka nélküli nyugdíjasokat a fölösleges utazgatásban. Az egyszerű tilalmat technikailag lehetetlen kivitelezni. Nem strázsálhatnak rendőrök minden állomáson a bliccelő nyugdíjasokra vadászva. Moszkvában amúgy rengeteg nyugdíjas dolgozik. Őket fizetett szabadságra kellett küldeni, és ha ennek ellenére bejárnak, akkor a munkáltató fizeti az utazást.

Mi a helyzet a dolgozó korcsoporttal? Vagy például az autózással?

A tömegközlekedéshez elektronikus engedélyt kell beszerezni. Ez két perc, utána indulhatsz munkába a metrón vagy a villamoson. Egy- és többnapos engedélyek léteznek, az utóbbiak a dolgozók számára, akiknek igazolni kell a munkaviszonyt. Nekem is van, bár még egyszer sem használtam. Regisztrálni kellett az interneten keresztül, megadni az adataimat, például az útlevél számát. A moszkvai adminisztráció talán egyetlen jelentős bakija épp az elektronikus rendszer bevezetésekor történt, április 15-én. A rendőrség ellenőrizni kezdte az engedélyeket a metró bejáratánál. Hatalmas sorok jöttek létre, vagyis növekedett a fertőzés veszélye. A polgármester azonnali intézkedéseket hozott, és egy órán belül helyreállt a rend. Bevezettek egy elektronikus rendszert az autóhasználatra is.

A rendőrség a rendszámtábla alapján követi a nyilvántartásban, hogy ki rendelkezik engedéllyel.

Ezen kívül szükség van az útleveledre, akár a telefonodra mentve. Ha a dokumentumok rendben vannak, akkor nincs korlátozás az országban utazásra. Viszont nagyon fontos, és ez a tömegközlekedésre és az autóhasználatra is vonatkozik: ha otthonról bevásárolni vagy a gyógyszertárba indulsz, avagy a dácsába mész, akkor öt órával a vásárlás vagy utazás előtt engedélyt kell szerezned. Ez megint csak fél perc, de része a rendszernek. Az autóban csak azonos lakcímre bejelentett moszkvaiak ülhetnek. Ha például a haverjaiddal utazol a dácsádra és elkapnak, akkor meg fognak büntetni. 

Oleg Litkin

A magyarok kedvelik az oroszokról szóló sztereotípiákat. Olvastam például, hogy ha valaki megszeg egy szabályt a járványhelyzet alatt, börtönbe kerül. Igaz ez?

Nem. Csak bírságrendszer létezik. Az első jogsértés – 5 ezer rubel (22 ezer forint). Azokat, akik tudatosan megsértik a karantént és megfertőznek más embereket, természetesen büntetőjogi felelősségre vonhatják. Tudomásom szerint eddig még senkit sem börtönöztek be. Sőt, a fizetés sem történik meg helyben, tehát a korrupció területe szűkül.

Mennyire veszik komolyan a moszkvaiak a koronavírust? 

Nehéz kérdés. Egyrészt az emberek meglehetősen képben vannak és fegyelmezettek. A sajtó is alaposan beijesztette őket. Általában megértik, hogy az intézkedések és a kellemetlenségek szükségesek. Édesapám erre a legjobb példa, aki hamarosan 86 éves lesz. A járvány során még a lábát sem tette ki az utcára, önkéntesek szolgáltatásait használja, ráadásul nekem is folyton telefonál, hogy vigyázzak magamra. De az is igaz, hogy sokakban nem tudatosult, mennyire veszélyes ez a vírus.

Viszonylag kevés megbetegedés van. Ez néha elkényelmesít jó pár moszkvait. 

Oroszország hatalmas. Az egész országban hasonló korlátozások vannak? 

Nyolcvanöt régiónk van, mindegyiknek megvannak a sajátosságai. A járványügyi helyzettől függően vezetnek be rendelkezéseket, külön-külön. Moszkva viszont az ország kapuja, egy metropolisz, így a legtöbb fertőzés itt történik. Azt is el lehet mondani, hogy a moszkvai kórházak jobban felszereltek. Több lehetőség van a járvány kezelésére. És mivel fontos volt korlátozni a vírus terjedését az ország egész területén, ezért szigorú intézkedéseket vezettek be a fővárosban. 

Külföldről sokan kritizálják Putyint, nagyjából mindenért. Szerinted hogy kezeli a válságot? 

Úgy látom, az értékelésre jó kritérium, hogy Oroszországban az egyik legalacsonyabb a halálozási arány Európában. A legtöbb tesztet is Oroszországban végezték el – több mint kétmilliót. Ez van. Ha a véleményem érdekes, akkor úgy gondolom, hogy az ország vezetésének a járványpolitikája rendben van.

Rendszeres a tájékoztatás? Mit mondanak, mikor lesz vége ennek az egésznek?

Rengeteg információt kapunk. Az ország és a városok vezetői, meg a szakemberek is folyton nyilatkoznak. Úgy próbálják átadni az információkat, hogy ne okozzanak pánikot a társadalomban; másrészt az emberek nem lazsálhatnak, tehát néha rájuk kell ijeszteni. Az előrejelzések különbözőek, de a legtöbb egyetért abban, hogy május végére jobbra fordulnak a dolgok. 

Mire van lehetőség? Mennyire mozoghatsz szabadon? Nincs áruhiány?

Kibírhatatlan, hogy nincs nyitva fodrászat. Egy darab sem. Az élelmiszerboltok és a gyógyszertárak bezzeg elérhetőek, de minden más bezárt, tehát értelme sem lenne ide-oda mászkálni. De komolyra fordítva: egyetértek azzal, hogy

inkább unatkozom otthon, mint az intenzíven. 

Nincs áruhiány. Az elején izgalmas volt hajdinára, a tésztára, vagy a WC-papírra vadászni. Aztán pár nap alatt kitisztultak a fejek, feltöltötték a készleteket, helyreállt az új rend.

Családos ember vagy, van egy tízéves fiad. Hogyan változott az oktatás? Magyarországon például online tanítást vezettek be. 

Itt is. A fiam negyedik osztályos. Március végén az egész iskola online üzemmódba kapcsolt. Már hozzászoktunk. Zoom minden nap. A gyerekek feladatokat kapnak, válaszolnak, a tanárok meg osztályoznak. Sőt, diákolimpiákat is tartanak. A legkisebbeknél persze akadnak nehézségek, mert számukra még nem egyértelmű a digitális technológia napi, készségszintű használata. Bizonytalanságok vannak a záróvizsgák, az egyetemi felvételik körül, de gondolom ez mindenhol így megy. Az sem egyszerű,

amikor anya és apa is távmunkában van, a gyereknek meg kezdődik a suli – mindezt egyetlen laptopon.

Mi az általános vélemény Kínáról? Nem terjednek összeesküvés-elméletek?

Oroszországban nem tartják valószínűnek, hogy Kína bűnös a járvány kitörésében és elterjedésében. Nem bélyegzik meg őket. Ha a vírus valahonnan kiszivárgott, akkor inkább egy másik országból. Épp ellenkezőleg, Kína képes volt kontrollálni a helyzetet, korlátozni a terjedését, plusz tapasztalatokat szerzett a vírus elleni küzdelemben, amiket kész megosztani más országokkal. Nálunk nincsenek Kína-ellenes érzelmek. Sem politikai szinten, sem a társadalomban.

Mit hallani az EU válságkezeléséről? 

Ömlenek a hírek arról, hogyan küzdenek a vírussal Európa különböző országaiban. Oroszország maga is segítséget nyújt, például az olaszoknak. Elemezzük a különböző országok megközelítéseit, próbáljuk bevezetni a legjobb gyakorlatokat és elkerülni a hibákat.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oskar
2020. április 29. 19:09
Franciaországban Cannes-ban hasonló "alacsony szinten tengetik életünket. Szigorúság van és a büntetés magasabb!
jolly77
2020. április 29. 16:43
nem tudom, hogy járvány nélkül, vagy járvány idején lehet méltatlanabb az emberi élethez Oroszországban létezni, de szerencsére nem kell elképzelnem, milyen lehet ennyire alacsony szinten tengetni az életet
my fair lédig
2020. április 29. 16:12
"Oroszországban nem tartják valószínűnek, hogy Kína bűnös a járvány kitörésében és elterjedésében. Nem bélyegzik meg őket. Ha a vírus valahonnan kiszivárgott, akkor inkább egy másik országból. " Valószínűleg a Zusából, vagy Deutsch-Für-Izraelből. Esetleg az Antarktiszról, vahy az Atlantiszról. De a bolsi Kínából biztosan nem...
turáni sólyom
2020. április 29. 15:13
"Vigyázó szemünket Moszkvára vessük.....!" Régen erre felhördültem volna! Ma már ez realitás, sőt Kínára még jobban kell figyelnünk. Magyarország érdekében! Változnak az idők.....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!